Česká televize a Prima zveřejnily prezidentské výzkumy, dle kterých roste podpora Nerudové. Kampaň vrcholí

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Danuse Nerudova a Marek Hilser
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Pouhé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb a předvolební průzkumy i kampaně vrcholí. Česká televize i CNN Prima News zveřejnily průzkumy volebních preferencí, a ačkoliv jsou zaměřené na jinou fázi voleb, jedno mají společné. Podpora Danuše Nerudové roste.

Agentury se zaměřily na různé aspekty. Pro CNN Prima News byla vytvořena analýza druhého kola voleb, zatímco pro Českou televizi agentura zjišťovala preference pro první kolo voleb.

Druhé kolo pro Nerudovou

Dle CNN Prima News, pro kterou model zpracovala agentura STEM, by ve druhém kole zvítězila Danuše Nerudová. Model pracoval s alternativami, že by se do druhého kola dostala s Andrejem Babišem a Petrem Pavlem.

V případě druhého kola Nerudová vs. Babiš by Nerudová zvítězila poměrem 57 ku 43. Pokud by se ve druhém kole postavila proti Pavlovi, poměr by pak byl 56 ku 44 ve prospěch Nerudové.

Výzkumy Danuše Nerudová sleduje a za aktuální výsledky poděkovala na svém twitteru.

Třetí variantou modelu pak byla možnost, že by se Nerudová do druhého kola nedostala. V tom případě by dle agentury STEM zvítězil Pavel s 53 procenty.

„Schéma ukazuje, že přízeň pro Petra Pavla a Danuši Nerudovou jsou spojené nádoby. Zisk jednoho jde nyní již na úkor toho druhého,“ uvádějí autoři výzkumu.

Agentura STEM provedla výzkum ve dnech 29. listopadu až 9. prosince on-line a telefonicky. Vzorek tvořilo 2 605 respondentů starších 18 let.

Výsledky favoritů jsou dle České televize vyrovnané

Výzkum agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi probíhal mezi 5. a 14. prosincem. Zúčastnilo se jej 1 243 respondentů starších 18 let. Agentury udávají statistickou chybu v rozmezí od 0,5 do 2,8 procentního bodu.

Tento výzkum byl zaměřen především na první kolo volby. Dle jeho výsledků by Nerudová obdržela 27 procent, Babiš a Pavel by shodně získali 26,5 procenta hlasů.

Výzkum vzal v úvahu i další kandidáty. Pavel Fischer získal 6 procent, Marek Hilšer 4 procenta, Jaroslav Bašta 3,5 procenta, Josef Středula 3 procenta a Karel Diviš s Tomášem Zimou nezískali více než 2 procenta hlasů.

Volební potenciály jednotlivých kandidátů, tedy podíl všech lidí, kteří zvažují daného kandidáta, jsou dle výzkumu následující –⁠ Nerudová 39 %, Pavel 37,5 %, Babiš 32,5 %, Fischer 13,5 %, Hilšer 10 %, Středula 7,5 % a Bašta 6 %.

Předvolební kampaně

Kampaně jednotlivých kandidátů jsou v plném proudu a aktuálně má nejvíce pozornosti na sociálních sítích a v médiích pořad K tabuli!, ve kterém před žáky základní školy se svými znalostmi zcela propadl Andrej Babiš, a stal se tak terčem mnoha vtipů.

Babiš bere situaci s nadhledem a sám ze sebe si umí na sociálních sítích udělat legraci. Mezery ve vzdělání si aktuálně dle svých facebookových stránek doplňuje.

Naopak poněkud úspěšnější byl v konfrontaci se studenty Petr Pavel, který výsledky svého počínání sdílel na svém twitteru, kde se zároveň pravidelně vyjadřuje k aktuálnímu dění a průzkumům. Jeho víkendová aktivita byla pak soustředěná zejména na Andreje Babiše a jeho slabý výkon před studenty.

Aktuálně se Pavel chystá vystoupit s projevem k dosavadnímu průběhu kampaně a dalším plánům.

Rozruch je teď i kolem kandidáta, který nepatří mezi favority. Marek Hilšer emotivně totiž nedávno reagoval na výzvy, že by měl z voleb odstoupit. Jeho prvotní reakcí bylo, že odstoupit nehodlá. Aktuálně se však chystá na prohlášení, které možná k jeho odstoupení povede.

„Bude se to týkat mého dalšího působení. Jestli ano, nebo ne,“ uvedl v pátek v rádiu Impuls Hilšer.

Pokud se Hilšer rozhodne odstoupit, bude se pravděpodobně čekat i na reakci Pavla Fischera, který je vystaven stejnému tlaku, aby se kandidatury vzdal ve prospěch silnějších kandidátů.

Zdroj: CNN Prima News, Česká televize, Twitter Danuše Nerudová, Facebook Andrej Babiš, Twitter Petr Pavel, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články