Marek Hilšer se označil za kandidáta, kterého si nelze koupit. Z kampaně neodstoupí

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Marek Hilser
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Na Přehledně24 jsme v pondělí informovali, že se kandidát na prezidenta Marek Hilšer chystá na prohlášení týkající se dalšího postupu v kampani. Jeho pondělní vystoupení přinesl nový směr kampaně a utvrzení, že odstoupit nehodlá.

Hilšer již delší dobu čelí velkému tlaku, aby odstoupil z kandidátky a nechal své hlasy silnějším kandidátům. Důvod má být jednoduchý – jeho hlasy by se rozložily mezi Danuši Nerudovou a Petra Pavla, a tím by se zamezilo postupu Andreje Babiše do druhého kola.

Nepřiměřená reakce

Hilšer na tyto apely reagoval v pořadu Hyde Park s tím, že by naopak měli odstoupit favorité a dát šanci slabším kandidátům. Ačkoliv jak zdůraznil, za slabého kandidáta se nepovažuje.

V pátečním vysílání rádia Impuls Hilšer avizoval, že v pondělí vydá prohlášení k dalšímu působení ve volbách. „Bude se to týkat mého dalšího působení. Jestli ano, nebo ne,“ sdělil v pátek a v pondělí 19. prosince slibované prohlášení přednesl živě na brífinku.

Dle aktuálního výzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ by ve volbách získal Hilšer 6 % hlasů a skončil tak na pátém místě za Nerudovou, Pavlem, Babišem a Pavlem Fischerem.

Prezident, kterého si nikdo nekoupí

„Dva poslední prezidenti naši společnost rozdělovali. Minulý premiér si na dělení společnosti založil politickou kariéru, ale teď je naděje. Po mnoha letech je znovu konečně naděje opět zde. Kdo chce něco změnit, musí sám změnu představovat. Nemůžeme a nemůžete bojovat s oligarchou, když je máte v zádech. Proto také kandiduji, nechci abychom na Hradě vyměnili jednu vlivovou skupinu za druhou,“ uvedl hned na úvod.

Jeho brífink byl dále zaměřený zejména na zdůraznění, že je nezávislým kandidátem, který není zatížený žádnou kontroverzní minulostí.

„Zlepšovat život v naší zemi nemůže člověk, který otravuje půdu, řeky a bohatne na tom, že ostatní chudnou. Spojovat společnost nemohou ani lidé, kteří sloužili zločinnému režimu, taková minulost rozděluje,“ pokračoval.

Nový směr kampaně

Na Hilšerův brífink navázala nová kampaň zaměřená na zdůraznění, že chce dělat politiku, kterou si nikdo nemůže „koupit“. Novou kampaň představil na svém twitteru, kde také zdůraznil hesla své kampaně.

Základem má být ukončení „fosilního myšlení“ občanů, kteří si myslí, že musí volit menší zlo. Hilšer dle svých slov nabízí volit někoho, kdo zlem vůbec není.

Do kampaně nechce vkládat miliony, protože přijímá jen skromné finanční dary, a kampaň financuje ze svých peněz senátora. Sází dle svých slov zejména na televizní debaty.

Na jeho twitteru a v reakcích na jeho příspěvky se ale mezi diskutujícími nejvíce objevují příspěvky o tom, že o něm nebylo z hlediska jeho senátorské funkce vůbec slyšet, a mnozí se tak pozastavují nad tím, co chce nyní dokázat.

Petr Pavel vyvrátil budoucí útoky

V pondělí měl tiskovou konferenci i další kandidát na prezidenta Petr Pavel. Ten představil útoky, které se na něj chystají, a rovnou je vyvrátil.

„Mám informace, že budou pokračovat útoky na mě, které mě mají zaměstnávat a odvádět od zásadních témat. Budou se soustředit na tři věci,“ uvedl Pavel s tím, že by se tyto útoky měly týkat jeho spolupráce s StB, domácího násilí nebo nedbalého zacházení s citlivými údaji.

Spolupráci s StB a nedbalé zacházení s citlivými údaji odmítl Pavel s tím, že prošel lustračním zákonem a má bezpečnostní prověrky.

„Druhé jsou informace o údajném domácím násilí, kterého jsem se měl dopouštět na své první ženě. V manželství jsem se dopustil řady chyb, ale zcela jistě ničeho, co by souviselo s domácím násilím,“ uvedl k dalšímu chystanému útoku s tím, že jeho slova potvrdí bývalá manželka i synové.

Zdroje svých informací nechtěl sdělit, ale následně dodal, že očekává útoky z okolí Babiše, Miloše Zemana nebo prorusky smýšlející komunity.

„Nechci, aby se naše země vydala směrem k Rusku nebo maďarskou cestou. To nám hrozí, kdyby se prezidentem stal Andrej Babiš,“ dodal a toto téma otevřel i na svém twitteru, kde se dočkal podpory svých voličů.

Zdroj: Novinky, Twitter Marek Hilšer, Respekt, CNN Prima News, Česká televize, Twitter Petr Pavel

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články