Andrej Babiš navštívil Srbsko. Řešilo se očkování Sputnikem i vstup země do EU

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani ampule
Zdroj: Profimedia

Předseda vlády Andrej Babiš i nadále pokračuje ve svých zahraničních cestách, na kterých se projednává především postup při boji proti onemocnění covid-19. Minulý týden byl v Maďarsku a nyní navštívil Srbsko. Zajímal se o tamní očkovací strategii, která využívá u nás dosud neschválené vakcíny – ruský Sputnik V a čínský Sinopharm. Dalším tématem byl vstup Srbska do Evropské unie.

Na cestě doprovázel premiéra například bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, dále hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.

Předseda vlády po svém návratu domů uvedl, že se jednalo o velmi přínosnou cestu, neboť se dozvěděl mnoho informací o tom, jak se řeší boj s koronavirem v okolních státech. Konkrétně jednali o protiepidemických opatřeních, o vymáhání jejich dodržování, o fungování hygienických stanic a samozřejmě o očkování.

Zde Andreje Babiše nejvíce zaujalo, že si obyvatelé Srbska mohou sami vybrat, jakou vakcínu chtějí.  „Občané mají možnost si vybrat, a pokud nějakou nechtějí, počkají si na tu, kterou si vybrali,“ uvedl Babiš.

Srbsko očkuje i neschválenými vakcínami

Aktuálně se v Srbsku může očkovat vakcínami od firem Pfizer a BioNtech, Sputnik V a látkou od čínské firmy Sinopharm. Ta je v zemi velmi populární, neboť se dodává již s jehlou a stříkačkou.

Premiér několikrát zopakoval, že jeho cílem je zajistit bezpečnou vakcínu bez ohledu na to, kde byla vyrobena. Ruská a čínská vakcína však nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), dokonce ještě nebylo ani zažádáno o jejich registraci.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný je v použití těchto vakcín velmi zdrženlivý. „Dokud budu ministr zdravotnictví, tak nebudeme v Česku očkovat látkou, kterou neschválila Evropská léková agentura,“ uvedl v nedávném rozhovoru.

Česko podpoří vstup Srbska do EU i do Shengenu

Při návštěvě došlo rovněž na téma vstupu této balkánské země do Evropské unie. Srbská premiérka Ana Brnabićová ocenila, že premiér Andrej Babiš aktivně podporuje jejich vstup do EU i do schengenského prostoru a také pomoc České republiky při řešení migrační krize a ochraně srbských hranic.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články