Andrej Babiš se pustil do nové vlády. Prý nerozumí financím a hnutí STAN je to nejhorší, co v ní zasedá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je podle svých slov doslova šokovaný tím, co předvádí současná vláda Petra Fialy. Nikdo z členů kabinetu podle něho nerozumí financím a ani náhodou se nepodaří ušetřit 80 miliard korun, jak Fiala avizoval. Stínová vláda Andreje Babiše, kterou novinářům představil, se chystá proto jeho záměrům oponovat.

„Ve vládě financím nerozumí nikdo,“ napsal Babiš na své sociální sítě. „To, co předvedla nová vláda za měsíc, jenom potvrzuje to, že to je skutečně vláda, která je nekompetentní,“ zkritizoval tvrdě bývalý premiér nový kabinet Petra Fialy. Vytkl mu hned několik věcí.

Podle Seznam Zpráv se mu nelíbí, že současná vláda zmrazila platy či nenavýšila platy učitelů. Babišova vláda původně plánovala zvýšit platy zaměstnancům z veřejného sektoru. Ta současná chystá snížit slevy jízdného pro důchodce i pro studenty. Navíc zastavila i kompenzační programy.

Nedokážou ani pomoci lidem se zdražováním energií, tvrdí Babiš

Podle expremiéra je problémem i to, že nová vláda pravděpodobně ani trochu nepomůže lidem, kteří trpí finančními problémy po zdražování energií. I na to měl jeho kabinet připravené kroky, Fiala se jich ale nejspíš držet nebude. Jediným řešením je podle něho odpuštění daně z přidané hodnoty.

„My nepřestaneme upozorňovat na to, že nulová DPH aspoň na nějakou dobu je prostě ta správná cesta,“ řekla stínová ministryně financí ANO Alena Schillerová, které Babiš v oblasti financí plně důvěřuje. Na potřebě konsolidovat veřejné finance se oba kabinety shodují.

„My se pouze neshodujeme na tempu. My se domníváme, že konsolidace by měla být postupná, tak abychom nezaškrtili křehký ekonomický růst, abychom nepoškodili české občany a české firmy. Brutálními škrty se z této krize nedostaneme,“ dodala Schillerová.

Veřejná kritika ve velkém

Do svých oponentů se ohledně toho, jak nerozumí financím, pustil Babiš i na svém facebooku. „Pro mě je STAN to nejhorší, co máme ve vládě. Nejhorší. To je hnutí, které zneužívá název STAN, vylezli po Kalouskovi navrch, podvedli Piráty. A jejich financování? Ať už konečně ukáže někdo, kde zdanila paní Michalíková svoje příjmy z kyperské firmy,“ napsal na sociální síti

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES, Facebook Andreje Babiše

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články