Babišova stínová vláda poprvé zasedne. Bude se skládat zřejmě hlavně z exministrů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve svém pravidelném pořadu Čau lidi informoval o tom, že sestavil stínovou vládu, která poprvé zasedne ve čtvrtek tento týden. Podle něho se bude jednat o vládu, která by byla připravena kdykoli začít vládnout. Její setkávání bude pravidelné, stejně tak i Babišův pořad bude prý nadále pokračovat.

„Ve čtvrtek tento týden, 20. ledna, zasedne poprvé naše stínová vláda. To nebude jen formální vláda, bude to vláda, která bude zasedat, bude mít tiskové konference,“ řekl Babiš v pořadu Čau lidi, který dodnes vysílal každou neděli. Nyní by se měl nově objevovat na sociálních sítích v pondělí.

Expremiér pak dodal, že jeho vláda bude připravená kdykoli začít se „skutečnou“ vládou „Ale jelikož jsme sice volby vyhráli individuálně, ale celkově jsme je prohráli, tak budeme stínová vláda a budete o nás slyšet,“ vysvětlil a připomněl, že první místo obsadila koalice SPOLU tvořená třemi stranami.

Členy vlády nepředstavil

Babiš si konkrétní jména členů své nové stínové vlády prozatím nechal pro sebe. Mladá Fronta DNES v minulosti informovala o tom, že by pravděpodobně mohl mezi členy zasednout například gastroenterolog Julius Špičák. Ten by nahradil na pozici ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Stínovým ministrem spravedlnosti by zase měl být dle redakce Aktuálně.cz bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček, ani to ale není stoprocentně potvrzená informace. Stínová vláda by mohla být podle všeho dále sestavená ve velkém především z exministrů.

Jedná se především o jména Karel Havlíček (exministr průmyslu a obchodu), Alena Schillerová (exministryně financí), Richard Brabec (exministr životního prostředí) a Lubomír Metnar (exministr obrany). Další v řadě pravděpodobných členů jsou podle DNES Ivo Vondrák, Karel Tureček, Patrik Nacher a Jaroslav Bžoch.

Veřejné kritika skutečných ministrů

Jak upozorňuje server Zprávy Aktuálně, stínová vláda není v České republice ničím neobvyklým. V minulosti ji sestavili například Jiří Paroubek či Mirek Topolánek. Jedná se o obdobu kabinetu sestaveného opoziční stranou, která pak reaguje na činy vlády skutečné.

Ve většině případů se stínová vláda schází a kritizuje rozhodnutí protistrany, předává voličům informace ze svého pohledu, rozhodnutí stínové vlády však kromě vlivu nemají téměř žádné slovo. „Odteď vždycky v pondělí. Dozvíte se, kdy poprvé zasedne naše stínová vláda, kompetentní tým se zkušenostmi a úspěšnou historií,“ napsal Babiš ke svému poslednímu vysílání.

Zdroj: YouTube, iDNES, Zprávy Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články