Andrej Babiš stále nerozjel svou kampaň, ale i tak posiluje. Danuše Nerudová se propadla na třetí místo

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Danuse Nerudova
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Necelé dva týdny zbývají do prvního kola prezidentské volby, ve které si Češi zvolí novou hlavu státu, a stále je více než třetina voličů, kteří nejsou rozhodnutí. V předvolebních výzkumech se stále točí stejní favorité, ale Danuše Nerudová aktuální prožívá pád kvůli kauzám týkajícím se jejího působení na Mendelově univerzitě.

Již od začátku se rýsovali dva favoriti, kterými byli generál Petr Pavel a bývalý premiér Andrej Babiš. Během podzimu dvojici doplnila ekonomka Danuše Nerudová. A od té doby, dalo by se říci, se mnohé nezměnilo. I nadále je souboj favoritů vyrovnaný, jen začínají některé kampaně přituhovat, zatímco jiné se ani nerozjely.

Babiš posiluje

Jedny z posledních výsledků veřejného mínění přinesla agentura Median v prosinci a dle výsledků by Andrej Babiš poprvé dle výzkumu nepostoupil do druhého kola prezidentských voleb.

Dle tohoto prosincového modelu by volby vyhrál Petr Pavel s 28 % následovaný Danuší Nerudovou s 27,5 % a na třetím místě s 24,5 % skončil Andrej Babiš.

Nyní sdílel server iDNES nové výsledky agentury Median pro MF DNES a dle nich Andrej Babiš (28,51 %) předběhl Danuši Nerudovou (25,12 %) a dohnal Petra Pavla (28,71 %).

„Celkový závěr je takový, že jsou tady tři kandidáti, jejichž pozice jsou velmi vyrovnané, a nedá se říci, kdo by byl vítězem. Nejvyšší preference má nyní Petr Pavel a Andrej Babiš, rozdíl mezi nimi je na úrovni statistické chyby,“ uvedl ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Čech dále doplnil, že nejvíce se lidé rozhodují mezi Nerudovou a Pavlem.

„Má interpretace je taková, že nyní je elektorát rozdělený na čtyři skupiny. Je tu skupina těch, kteří nepůjdou k volbám, to je asi čtvrtina voličů, skupina, jež podporuje kandidáty pohybující se na úrovni jednotek procent, pak je tu skupina volící Andreje Babiše a voliči Nerudové a Pavla. A ti nerozhodnutí se do značné míry rekrutují z voličů, kteří zatím váhají právě mezi Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem,“ dodal.

Petr Pavel na výsledky reagoval na svém twitteru s tím, že rozhodující bude až konečný výsledek. Nerudová ani Babiš výsledky nijak nekomentovali.

Protikampaně fungují

Nové výsledky jsou důkazem, že protikampaně fungují. Aktuálně nejtvrdší vede Petr Pavel, který nedá svým soupeřům nic zadarmo a jakýkoliv jejich přešlap komentuje.

Nejvíce byla zatím poškozena reputace Danuše Nerudové, která byla rektorkou na Mendělově univerzitě, kde mělo docházet k plagiátorství i rychlostudiu. Nerudová se brání, že jakmile věc zjistila, vše nahlásila.

„Postupovala jsem tak, jak jsem měla. Byla jsem hajná, co chytila pytláka. Dnes se o tom mluví kvůli tomu, že jsem to nezametla pod koberec,“ řekla v rozhovoru pro Novinky s tím, že ji tato kauza nijak nepoškozuje. Jiný názor na to však má sociolog Jan Herzmann.

„Myslím si, že to na ni skutečně dopadlo. Jeden z významných motivů, proč ji lidé preferovali, byl, že za sebou nemá žádnou aféru. A to se mohlo změnit,“ sdělil pro iDNES.

Nejedná se však o jedinou kauzu, o které se mluví. Server Seznam Zprávy přišel se zjištěním, že v době, kdy byla Nedurová rektorkou, objednala univerzita u advokátní kanceláře, která je ve spoluvlastnictví jejího manžela, pět objednávek ve výši 270 tisíc.

„Šlo konkrétně o právní rady spojené se zakázkou na nový ekonomický informační systém. V dané oblasti práva patří oslovená právnička k nejlepším na českém trhu,“ vysvětluje tyto objednávky Nerudová s tím, že se na nich manžel nepodílel.

Na druhou stranu se tato metoda nedaří u dalšího kandidáta. Andrej Babiš jako by byl vůči všemu imunní a jeho preference naopak rostou.

Kde je Babiš?

Zatímco zemi zaplavily plakáty Nerudové a Pavla, tak Babišova kampaň vidět není. Zatím si vystačí spíše s negativní kampaní, o které se dá mluvit například ve spojitosti s jeho propadem u otázek studentů.

Babiš ale toto dokázal obrátit a s nadhledem hned zareagoval. Videa jeho neúspěchu na pár dní zaplavila sociální sítě, ale od té doby je ticho po pěšině.

Na jeho instagramu se sice dá najít několik příspěvků týkajících se voleb, ale vánočních rodinných fotek zde najdete více.

Zároveň ani nepotvrdil svou účast v nejdůležitějších debatách, které se budou konat 9. ledna na ČT, 12. ledna na TV Nova a televize Prima rozdělí debatu do dvou soubojů ve dnech 4. a 11. ledna.

Nerudová i Pavel potvrdili účast ve všech debatách, Babiš ani jeho mluvčí Vladimír Vořechovský však na dotazy nereagovali, a o jeho účasti se tak nic neví.

Zdroj: iDNES, Novinky, Přehledně24, Instagram Andrej Babiš, Twitter Petr Pavel, Seznam Zprávy

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články