Arenberger by měl kvůli svým vedlejším příjmům odstoupit. Kdo všechno chce jeho rezignaci?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Petr Arenberger Andrej Babis
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek uvedl, že ministr zdravotnictví Petr Arenberger pronajímal jednu ze svých nemovitostí Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v době, kdy byl jejím ředitelem. Odhalení přichází krátce poté, co byly zaznamenány rozpory v ministrově majetkovém přiznání. Podle opozice by měl proto rezignovat.

Arenberger Seznam Zprávám potvrdil, že svůj areál v obci Netřeba vinohradské fakultní nemoci pronajímal za cenu 79,16 koruny za metr čtvereční na měsíc.

V budově sídlí od roku 2013 archiv nemocnice. V roce 2019 se stal jejím ředitelem, ale areál ji i tak nadále pronajímal. Podle některých politiků jde o střet zájmů a důvod k rezignaci. Odhalení přitom přichází krátce poté, co byly zaznamenány rozpory v ministrově majetkovém přiznání.

„Nový den – nový důvod k rezignaci Arenbergera“

Na zjištění Seznam Zpráv reagoval například předseda ODS Petr Fiala. „Nejde o jedno opomenutí, ale objevují se stále nové a nové nejasnosti a problémy. Ministr by z toho střetu zájmů měl vyvodit odpovědnost,“ uvedl na twitteru.

„Ministr by měl okamžitě odstoupit… Neznám zemi, kde by takový ministr přežil do 2. dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží, jako Babiš, tak se normy tragicky posunuly,“ napsal zase předseda STAN Vít Rakušan.

Kriticky se ale vyjádřil třeba i předseda SPD Tomio Okamura. „Je to morální pochybení a ministr by měl rezignovat, jelikož neuváděl pravdu, a vláda nadále ztrácí důvěru občanů,“ napsal pro ČTK.

Předsedkyně TOP 09 pak na twitteru poznamenala, že to vypadá, jako by si premiér vybíral ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na ty jeho. „Nový den – nový důvod k rezignaci ministra Arenbergera,“ napsala.

30 milionů a 65 nemovitostí

O věci už s Arenbergerem mluvil i premiér Andrej Babiš. „Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil,“ uvedl pro ČTK Babiš. „Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit,“ dodal.

O víkendu přitom ministr zveřejnil své majetkové přiznání, ze kterého vyplývá, že vlastní 65 nemovitostí a za minulý rok ze své živnosti vydělal přes 28 milionů korun.

Velkou část těchto údajů přitom zamlčel v dřívějších majetkových přiznáních, které musel odevzdávat jakožto ředitel FN Královské Vinohrady. Z tohoto postu odstoupil 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, kterým je doposud.

Autor: Petr HejčlSouvisející články