Arenberger varuje: Neuspěchejme rozvolnění. Řekl, co v takovém případě hrozí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Profimedia

Abychom se vyhnuli další vlně epidemie, je třeba dle ministra zdravotnictví Arenbergera postupovat s rozvolňováním opatrně. Podle něj může onemocnět ještě mezi 30 a 40 procenty obyvatel České republiky, uvedl v pořadu Partie CNN Prima NEWS Terezie Tománkové.

Vyjádřil se také k plánovanému rozvolnění od 17. května. Podle něj zatím není rozhodnuto, čeho se bude týkat a jaký rozsah bude mít. Vláda by podle jeho názoru při rozhodování měla vycházet z aktuálních čísel a doporučení ze strany epidemiologů.

Aktivní hledání nových mutací

Ministr v pořadu varoval před opakováním uspěchaného rozvolnění, které v minulosti už dvakrát vyvolalo další epidemickou vlnu. „To už si nechceme, ani nemůžeme dovolit,“ řekl.

Rád by ale zrušil rotační výuku na školách, zejména s ohledem na složitou situaci některých rodičů. Nevyloučil ani otevření zahrádek od 17. května, s tím však mnoho odborníků nesouhlasí.

K možnému otevření zahrádek dodal, že je třeba dodržovat pravidla. Uvedl, že podle statistik od firmy Google se v současnosti kolem restauračních okének zdržuje meziročně o 34 procent lidí méně, takže lidé stále pravidla dodržují, ačkoliv se situace může na první pohled jevit jinak. „Čísla celostátně nejsou nijak dramatická,“ řekl.

Arenberger v pořadu uvedl, že stát začne nejpozději od příštího týdne s masivním sekvenováním vzorků odebraných pacientům pozitivních na covid-19 kvůli odhalení nových mutací. Prozatím je zajištěno financování a kapacita pro sekvenování asi 8 000 vzorků za měsíc, uvedl ministr. Za posledních 14 bylo podle ministra zachyceno 56 mutací koronaviru.

Ministr řekl, že stát již vybral laboratoře, které budou sekvenování provádět tak, aby pokrývaly celou republiku. „Financování je zajištěno přímo přes resortní ministerstva, čili nejen přes zdravotnictví,“ řekl. Dodal, že se na projektu bude podílet například ministerstvo zemědělství nebo Akademie věd.

Blíží se konec bezplatného testování

Arenberger plánuje také omezení bezplatného testování, to bylo zatím možné využít jednou za tři dny. „Určitě do konce června to poběží všechno v tom režimu, tak jak ho známe,“ řekl. Ministerstvo však chce podle jeho slov občany motivovat spíše k očkování než k pravidelnému testování. „Snažíme se co nejrychleji otevřít skupiny, aby nejdéle v červnu bylo opravu očkování dostupné všem,“ dodal.

Ministr v rozhovoru reagoval i na stížnosti praktických lékařů ohledně nedostatku vakcín. Podle Arenbergera teď mají přednost velká očkovací centra. „Určitě budeme výhledově přecházet na standardní očkovací systémy, to znamená praktičtí lékaři nebo nemocnice,“ uvedl.

Od pondělí se v České republice otevírají i ty obchody, které byly doposud zavřené, i některé další provozovny. Kromě maloobchodu se budou moci otevřít třeba opravny obuvi, autobazary, autosalony, lanovky, solária, hodinářství, zlatnictví, truhlářství nebo cestovní kanceláře. Další uvolnění by mělo následovat 17. května.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články