Data registrace očkování lidí 50+ a všech zájemců v ČR byla stanovena

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina koronavirus
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš oznámil ve svém pravidelném nedělním videu Čau lidi na facebooku, že ve středu 5. května bude spuštěna registrace k očkování proti koronaviru pro lidi starší 50 let. Ostatní zájemci by měli mít šanci se zaregistrovat nejpozději 1. června.

Do věkové skupiny 50 až 54 let patří v České republice přibližně 690 000 lidí. Do dnešního dne byla alespoň jednou dávkou naočkována přibližně čtvrtina české populace starší 16 let, tedy asi dva miliony lidí. Obě dávky už má více než milion obyvatel České republiky.

Prozatím byli očkováni senioři starší 55 let, lidé patřící do rizikových skupin, zdravotníci a učitelé. Průběh očkování komplikovaly výpadky dodávek objednaných vakcín. V současné době ale zásobování očkovací látkou funguje lépe.

K očkování vyrazí padesátníci, praktici však stále čekají na vakcíny

„Ve středu otevíráme registraci pro věkovou kategorii 50 až 54 let. Těchto lidí podle naší evidence je 690 000. Pokud to takhle půjde dál a dodávky budou fungovat, můžeme de facto každý týden otvírat další věkové kategorie po pěti letech. Doufám, že nejpozději 1. června otevřeme věkovou kategorii pro všechny,“ uvedl premiér.

V pondělí bude spuštěna registrace pro takzvané pečující osoby, tedy lidi pobírající příspěvek na péči třetího nebo čtvrtého stupně. Chystá se i očkování pracovníků na vysokých školách. Existuje však poměrně vysoké množství seniorů starších sedmdesáti let, kteří stále čekají na očkování v ordinaci svého praktického lékaře.

Vytíženost hygieniků klesá, školy čekají další změny

Premiér Babiš zopakoval, že Česká republika objednala celkem téměř 27 milionů dávek vakcíny, téměř polovina z nich je od společností Pfizer/BioNTech. Čísla nakažených pomalu klesají, na 100 000 obyvatel v České republice nyní připadá 137 nových případů nákazy.

Nízké procento nakažených se pozitivně odráží i na vytížení hygieniků zapojených do trasování. „Každým týdnem je jich potřeba na trasování méně, hovory jsou daleko více zaměřené na zdroje nákazy a klastry a postupně se dostáváme pod 300 trasujících hygieniků denně. Trasujeme přes 90 procent pozitivních a 90 procent rizikových kontaktů,“ poznamenal premiér.

Premiér Babiš žádá podle svých slov po ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi a hlavní hygieničce Pavle Svrčinové konkrétní termín ukončení rotačního systému ve školách. „Včera jsem o tom mluvil s ministrem školství Robertem Plagou,“ řekl Andrej Babiš ve svém pořadu.

Současná podoba výuky na školách zaznamená i další změny. Chystá se totiž ukončení testování antigenními testy, začne se testovat pomocí PCR testů. Změní se i frekvence testování . Žáci navštěvující první stupeň ZŠ budou testováni jednou týdně, žáci druhého stupně podstoupí test dvakrát během pěti pracovních dní.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články