Audit je účelový. S dotacemi nemám nic společného, tvrdí Babiš

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
babis premier
Zdroj: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Premiér Andrej Babiš (za ANO) v rozhovoru pro Blesk řekl, že se dotace netýkají jeho ani Agrofertu, ale českého státu a evropských auditorů. A celý audit má být na objednávku a zcela účelový. Informuje o tom web iDnes.cz.

Audit, který řeší střet zájmů Andreje Babiše v rámci konexí na jeho bývalou firmu Agrofert je podle premiéra čistě na objednávku proti jeho vlastní osobě. A sám se od celé kauzy distancuje.

Podle informací to mělo přijít od bývalého podřízeného náměstka na ministerstvu financí a v současné době senátora Lukáše Wagenknechta.

České soudy mají řešit české právo, míní Babiš

„Je to účelové, protože přišel speciálně kontrolovat střet zájmů, kdy česká strana vyvracela, a z větší části vyvrátila, různé domněnky,“ sdělil Babiš pro Blesk.

Ten také poukázal na to, že auditoři vykládají český případ jako takzvaný lex Babiš, přitom by české soudy měly řešit pouze české zákony, nikoliv ty evropské, jak píše iDnes.cz.

Lex Babiš je právní pojem, který zakazuje firmám podílet se na veřejných zakázkách, investičních nabídkách a žádat o nenárokové dotace v případě, že členové kabinetu mají ve společnosti větší podíl jak jednu čtvrtinu. Členové vlády pak nemohou vlastnit ani rozhlasová a televizní média či periodický tisk.

Ať rozhodne Evropský soud, říká Babiš

Babiš tvrdí, že kauza se týká České republiky a evropských auditorů, nikoliv jeho samotného. „Je důležité, aby se stát bránil, a taky se brání a většinu z těch věcí obhájil. Bylo by nejlepší, kdyby o tom rozhodl Evropský soud,“ řekl Babiš.

Česko má vrátit dotace v rámci společnosti Penam, která je od Evropské unie v minulých letech čerpala. Premiér ale tvrdí, že auditoři byli účeloví. Jak kauza dopadne, se zatím neví. Nikdo se k ničemu moc nevyjadřuje.

„Auditoři nejprve konstatovali, že se jedná o střet zájmů. Na to český stát reagoval, že ve své verzi mají špatné datum. A oni řekli: to jsme se spletli, tak je to tedy inovace,“ řekl Babiš.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články