Babiš chce na základě doporučení policie vyhradit na setkáních místo pro odpůrce. Nic takového jsme neporadili, hájí se Vondrášek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
martin vondrasek
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Komplikací okolo mítinků Andreje Babiše přibývá. Jeho příznivci a odpůrci se na srazech výrazně projevují a dochází k potyčkám, které musí řešit policie. Při nedávném zákroku dokonce neuniformovaní policisté zaklekli autistického školáka, což vyvolalo řadu dalších nevolí. Kromě toho, že celou věc ministr vnitra Vít Rakušan řešil s policejním prezidentem Martin Vondráškem, mělo by být také pro odpůrce hnutí ANO vyhrazeno na setkáních speciální místo.

Na následujících mítincích týkajících se hnutí ANO, tedy i na setkáních Andreje Babiše s voliči při jeho cestách po republice, bude vždy vyhrazeno místo pro odpůrce strany. Andrej Babiš o tom informoval na svých sociálních sítích poté, co minulý týden čelil hlasitým protestům odpůrců.

„Nově podle doporučení pana policejního prezidenta pokaždé vyhradíme místo pro odpůrce,“ uvedl ve videu zveřejněném také na YouTube. Jak píše CNN Prima NEWS, Vondrášek se proti tomu vyhradil, určovat lidem jejich místo je nezákonné a rozhodně nic Babišovi nedoporučil.

Nikoho rozdělovat nebudeme

Vondrášek na tiskové konferenci na dotazy ministra vnitra Víta Rakušana řekl: „Ty dva tábory má oddělovat pořadatel, když to bude nutné, tak to bude dělat policie. A to je ta subsidiární role. My nemáme na první dobrou přebírat odpovědnost pořadatele. A jen když to pořadatel nezvládne, měl by dokonce požádat policii a policie by měla konat.“

Svůj názor ale později revidoval a doplnil: „Je naprosto nepřípustné a nezákonné stanovovat preventivně jakékoliv sektory nebo vyhrazená místa v rámci shromáždění v jejich počátku,“ uvedl podle Novinek Vondrášek. Andrej Babiš pak dodal, že reagoval svými slovy právě na prezidentovo předchozí vyjádření.

„Pan policejní prezident s panem Andrejem Babišem na toto téma nemluvil. A podle našich informací ani nikdo jiný z policejního prezidia,“ řekl pro Seznam Zprávy mluvčí prezidia Jozef Bocán. Podle jeho slov si Babiš nesprávně interpretoval některá slova prezidenta z tiskové konference.

Ve svém dřívějším prohlášení však Babiš uvedl, že ho konflikty mezi lidmi mrzí a je mu líto autistického chlapce, kterého policisté zaklekli a následně odvezli z místa činu k výslechu, přičemž matku odmítli vzít s sebou. Stejní policisté by ale měli údajně řešit hlídání situace na dalších setkáních.

Policista nesmí být spojován se stranou

Vít Rakušan i nadále řeší s policejním prezidentem, jak je možné, že k tak násilnému jednání policie došlo. Vadí mu mimo jiné i to, že jeden ze tří strážníků v civilu měl na hlavě čepici hnutí ANO. „Policista si nemůže dovolit mít symbol spojující ho s politickou silou,“ řekl ministr vnitra.

„Předpokládám, že minimálně tato záležitost bude součástí kázeňského řízení,“ řekl už před schůzkou s ním prezident Vondrášek. Babiš se nicméně pokusil policistů zastat s tím, že nemohli vědět, že jde o autistického chlapce. Ani v takovém případě ale policie neměla právo jednat vůči čtrnáctiletému chlapci tímto způsobem.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Novinky, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články