Babiš jako hrdý populista chystá demonstraci důchodců. Přitom sám důchodovou reformu zazdil, objevují se reakce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Pokud se koalici skutečně podaří prosadit nižší růst penzí, Andrej Babiš uspořádá demonstraci důchodců. Šéf ANO to slíbil přímo v Poslanecké sněmovně, kde zároveň vyzval nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby navrhovaný zákon nepodepsal.

Původně měl důchod během červnové valorizace stoupnout zhruba o 1500 korun. S novým zákonem by ale stoupl pouze o 750 korun. Podle šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové je to nehoráznost.

Proti je také Tomio Okamura, který plán vlády kritizoval v sedmihodinovém proslovu. Podle Andreje Babiše je nemožné, aby vláda něco takového dopustila. Právě proto upozornil na to, že pokud zákon projde, bude se konat demonstrace důchodců.

Hájím tu důchodce

„Řekněte, že jste rozhodl jako premiér, že to stahujete, že těch 19 miliard dáte důchodcům. Pane premiére, pojďte sem a řekněte, že jste byl uveden v omyl,“ cituje iDNES expremiérova slova.

Pak podle serveru Echo24 Babiš prohlásil, že hájí zájmy důchodců a je tím pádem hrdý populista. Podle Petra Fialy ale důchodci změny ve valorizaci důchodů chápou.

„Spousta seniorů mi říká, že snížení valorizace penzí naprosto chápou a že si myslí, že je potřeba mít i nějakou mezigenerační solidaritu, myslet na rodiny,“ uvedl v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS.

„Spousta poslancu mi říká, že by pochopili snížení jejich platu na úroveň průměrného z důvodu solidarity,“ vzkázala mu s nadsázkou na twitteru uživatelka Dana.

Pan Jindřich slova Fialy označil za „kecy nedůstojného premiéra“ a paní Radka se ptá, kde je solidarita ústavních činitelů, kteří si valorizovali platy v plné výši.

Tak teď jsem se vytočil

O svém záměru uspořádat demonstraci důchodců informoval Andrej Babiš i na svém facebooku. „Tak teď jsem fakt vytočil. A je dost možné, že zorganizuju moji první demonstraci,“ uvedl.

V komentářích se dočkal podpory nejen od důchodců. „Dobře Andrej. Pokud bude demonstrace za důchodce, přijdu je, jako zatím nedůchodce, podpořit,“ napsala například paní Jana.

Ne všichni s ní ale souhlasí. „To je úžasné, Babiš důchodovou reformu sám zazdil a sliboval novou. Za celou dobu své vlády neudělal naprosto nic, aby se důchodová reforma začala řešit. A nyní chce svolávat demonstraci,“ uvádí například v komentářích na Seznam Zprávách pan Luboš.

Zdroj: Přehledně24, CNN Prima NEWS, iDNES, Echo24, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články