Důchody se zvýší, ale méně, než nařizuje zákon. Hlavně že platy politiků se zvýší o desetitisíce, reagují občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Vláda nedávno podala návrh, který snižuje zákonnou valorizaci důchodů. Tento krok výrazně kritizuje opozice, která připomíná, že ještě v listopadu premiér Petr Fiala tvrdil, že by neměla být valorizace ohrožena. Teď je ale vše jinak. Důchody se v červnu mimořádně zvýší, ovšem méně, než nařizuje zákon.

Valorizace důchodů je zvýšení důchodů prováděné nejčastěji v lednu daného roku, uvádí definice na stránkách Naše důchody. Během té letošní červnové budou důchody navýšeny o 750 korun. Bez tohoto zásahu by deficit veřejných financí narostl o dalších 34 miliard, uvádí stránky ministerstva práce a sociálních věcí.

„Záměrem úprav valorizací je především mezigenerační solidarita a předcházení hospodářským škodám. Situaci musíme řešit zodpovědně a s ohledem na budoucí generace,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kritika opozice

To, že se valorizace důchodů změnila, kritizují ve velkém vedle občanů také opoziční strany. Hnutí ANO považuje vládní kroky za podvod. „Považuji to za naprostou nehoráznost. Důchodci potřebují každou korunu, takže zásadně odmítáme, aby vláda přenášela problémy na občany, kteří se nemohou bránit,“ uvedla pro Novinky šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Důchod měl původně stoupnout zhruba o 1500 korun. „Jednal jsem s lidmi, kteří jsou považováni za experty na ústavní právo. Valorizaci jsme nevypnuli, máme ale právo upravit parametry,“ reagoval na její slova Jurečka.

V současné době je průměrná výše starobního důchodu 19 440 korun. Jedná se o historicky nejvyšší číslo. Přestože bude v pořadí třetí mimořádná valorizace oproti očekávání nižší, průměrný důchod překročí 20 tisíc korun, uvádí server E15.

Vládní prasata

Schillerová se do vlády pustila i na svém facebooku. A nebyla jediná, změny se nelíbí ani občanům. „Argumentaci vládní koalice, že tvůrci valorizačního mechanismu nepočítali s vysokou inflací, a proto jsou povinni ho změnit v neprospěch důchodců, považuji za drzost,“ napsala šéfka poslaneckého klubu.

„Vládní PRASATA chtějí okrást lidi, kteří tuto zem budovali a celý život platili daně! Tento pětikoaliční DOBYTEK si ale s radostí letos přidal na platech desetitisíce,“ rozčílil se v komentáři pod příspěvkem pan Hynek.

Stejně se pro Přehledně24 vyjádřila i Marcela, důchodkyně z Písku. „Ať začne vláda u sebe a sníží si platy na loňskou úroveň, než začne se snížením valorizace.“

„Víte, co to stojí peněz, nová auta pro ukrajinské poslance?“ uvedl pak v komentáři na Novinkách pan Zdeněk. Ten naráží na nedávný nákup nových aut ukrajinských poslanců, která si podle mnohých Čechů tamní politici pořídili za peníze poslané Českou republikou.

Zdroj: Naše důchody, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Novinky, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články