Okamura kritizuje českou vládu za to, že ukrajinští politici koupili auta za miliony a ta z loňska přepsali na příbuzné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

V přepočtu zhruba 28,5 milionu korun. Takovou částku utratili od počátku války na Ukrajině tamní poslanci za nová auta. Řada z nich si přitom nový vůz pořídila těsně před válkou v únoru, tato auta byla ale podle všeho přepsána mnohdy na členy rodin. Velmi negativní reakce vyvolalo celé téma nejen na Ukrajině.

Ukrajinský server Bihus Info uvádí, že například poslankyně Iryna Allahverdijevová koupila v nedávné době nový automobil za více než milion korun. Její spolustraník Oleksandr Horobets byl pak spatřen v dalším novém autě a stejně tak se zdá, že si nový vůz dopřál i Suto Mamoyan.

Server připomíná, že všichni tři ze zmíněných poslanců před rokem kupovali nová auta, která jsou nyní pravděpodobně přepsána na jejich příbuzné. Podle CNN ukrajinské úřady provedly po celé zemi antikorupční razii, během které kromě aut narazily také na drahé hodinky a statisíce peněz v hotovosti.

Vnitřní nepřítel země

Ukrajina v současné době prochází velmi těžkým obdobím. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského je důležité, aby sama sobě země neubližovala. Proto se vyjádřil k současnému problému s politováním. Ukrajinské úřady podle něj bojují s takzvaným vnitřním nepřítelem, a to korupcí.

Informace o koupi aut se objevila také na twitteru, kde na ni lidé z České republiky reagovali velmi negativně. Mnoho z nich má totiž pocit, že Ukrajinci utrácí peníze, které jim ostatní země poslaly na pomoc proti Rusku.

„To si dělají prd*l ne? Tak Západ jim dává skoro všechno, o co si řeknou, na ulicích jim mrznou lidi, vojáci v zákopech na tom asi nebudou lépe… A oni si kupují nová auta?“ ptá se například jeden z rozčilených uživatelů.

Další k jeho slovům doplňuje: „Chovají se nehorázně. V této době, kdy jim západní země posílají neskutečné sumy peněz, utrácejí za nová auta, která nepotřebují. Ještě je napíšou na rodinné příslušníky, aby se to utajilo. Ostudné chování, pak nemají být na uprchlíky a neustálé posílání pomocí lidé naštvání.“

Proti je i Okamura

K situaci se velmi nesouhlasně na svém facebooku vyjádřil i lídr SPD Tomio Okamura. „Evidentně se jim na Ukrajině žije velmi dobře a v plném luxusu,“ napsal. Doplnil, že česká Fialova vláda již utratila na podporu Ukrajiny a Ukrajinců více než 20 miliard korun.

Pod jeho příspěvkem se okamžitě strhla záplava komentářů. Lidé vládu kritizují a mají za to, že si nyní ukrajinští politici užívají za naše peníze. „Vůbec nechápu, proč jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí na světě podporuje Česká republika!?! Co to je za bordel! Proč my bychom měli řešit korupci na Ukrajině a neshody v politických názorech?“ ptá se paní Marta.

„Trapné, je to hnus. Sebrat jim ty nehorázné prachy. A k lopatě s nimi. Vše dělají proti našim lidem,“ myslí si paní Lenka a uživatelka Květa dodává: „Za naše peníze se mají dobře. To je bordel… Ať jim vláda dává ze svých peněz, mají jich očividně dost.“

Zdroj: Bihus Info, CNN, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články