Babiš: Piráti jsou extrémní levice, já jsem levicový populista. Za to, odkud budeme brát plyn, rozhodně nemůžu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová se v nedělní Partii Terezie Tománkové pohádala s místopředsedkyní Sněmovny Olgou Richterovou. Jejich spor se týkal toho, kdo může za ukončení projektu na vybudování ropovodu, který by mohl přivádět ropu z Norska. Podle Richterové je zodpovědný Babiš, který je závislý kvůli svému byznysu na ropě z Ruska. Hádka ale neskončila jen v pořadu, pokračovala pak i na jednání ve Sněmovně.

„V zájmu Andreje Babiše bohužel bylo zanechat závislost na ruském plynu, protože jeho chemička je na něj nastavená. Bylo to v byznysovém zájmu zůstat na něm závislí a neodebírat plyn z Polska, který putuje z Norska. Důsledky ponese celá země. To, že byla pozastavena dotace na nový plynovod, bylo důsledkem vaší vlády,“ pustila se Richterová do Schillerové.

Ta si ale podobná slova nenechala líbit. „Nezakládá se to na pravdě, byli jsme připraveni do toho jít. Polsku to ale nevyčítám, vláda má šanci to teď dotáhnout,“ řekla podle CNN Prima NEWS. Doplnila, že jsou Piráti Andrejem Babišem doslova posedlí. „Paní Richterová opakuje lži pana premiéra,“ dodal k tomu na následné dotazy Babiš. Hádka se tím ale neuzavřela.

Piráti jsou extrémní levice

Na mimořádné schůzi Sněmovny Babiš prohlásil, že Piráti jsou extrémní levice a on je levicový populista. „Mně je strašně líto, že jste se nestala ministryní práce a sociálních věcí, protože máte dobré sociální cítění. Piráti jsou extrémní levice, já jsem levicový populista, my bychom si skvěle rozuměli,“ řekl Babiš Richterové na schůzi.

„Řekla jste, že jsem měl jako premiér zájem zachovat závislost na ruském plynu. Nemluvte o plynu, nerozumíte mu. Těšil jsem se, že budete tou ministryní, protože na resortu je plno práce. To nedopadlo,“ rýpl si. Ani tentokrát se ale Richterová nenechala přehádat.

„Říkala jsem, že tam poslanec Babiš mohl mít vliv, byznysový zájem, na tom, že je chemička nastavená spíš na ropu ruskou než norskou. Chci zdůraznit, že jsem se patrně trefila do černého, že to vyvolalo diskuzi,“ nechala se slyšet s tím, že kdyby tomu tak nebylo, bývalý premiér by situaci tolik neřešil.

Hodinová kritika vlády

Poslanci se sešli kvůli řešení mnoha bodů. Mezi těmi se objevuje konec EET, korespondenční volba nebo zákon o střetu zájmů. Program byl nakonec schválen po pěti hodinách. Nyní je očekáváno dlouhé jednání, které se může táhnout i několik nocí.

Andrej Babiš mezitím na svém facebookovém profilu zveřejnil svůj projev ze Sněmovny, ve kterém současnou vládu v mnoha ohledech kritizuje. V několika případech ji pochválil, dodal ale, že je její jednání zásluhou předchozí vlády, nebo neskutečným štěstím, které bylo Fialovi dopřáno.

Že mluvil dlouho si nakonec asi uvědomil i on sám. A s předpokladem, že celý jeho proslov budou lidé poslouchat, připsal k příspěvku: „Můj dnešní projev ze Sněmovny. Má hodinu, tak si radši udělejte kávu. Nebo spíš dvě.“

Někteří jeho sledující pak pod příspěvkem podotýkají, že Babišova slova současného premiéra asi moc neberou. Fiala si totiž celou dobu hrál s telefonem a nevypadal, že by proslov vnímal.

Zdroj: Facebook, Deník N, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články