Babiš prezidentem? Dva scénáře, které mohou nastat, až odstoupí z funkce předsedy hnutí ANO

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Hnutí ANO má za sebou celostátní sněm, na kterém si muselo zvolit nové vedení. Babiš neměl protikandidáta, uvedl však, že na příštím sněmu, který se bude konat za dva roky, už nebude kandidovat na místo šéfa hnutí. Politolog nastínil pro Přehledně24 dva scénáře, které mohou v takovém případě nastat.

Babiš bude v ANO obhajovat pozici předsedy, a jelikož nemá protikandidáta, bude to volba vcelku jasná. Navíc bude hnutí bilancovat svou desetiletou existenci v politice. Po volbách, které se konaly loni, skončilo ANO v opozici, a to poprvé ve své historii.

Ve Sněmovně má přes 70 mandátů, ale vládu tvoří někdo jiný

„Bilancujeme deset let. Všichni jste nám předpovídali budoucnost Strany zelených, Věcí veřejných a všech těch pokusů a omylů minulosti. My se za deset let stali největší politickou silou. Když si odmyslíme ten pětislepenec, jsme stále největší na počet mandátů,“ řekl Babiš před zahájením sněmu.

Vládu nyní tvoří Spolu společně s Piráti a Starosty a nezávislými. Babiš svádí neúspěch svého hnutí na koronavirovou pandemii. Netají se ani kritikou jiných stran. Tyto podle něj právě pandemii využily ke svému boji o místo. V projevu pak Babiš mluvil také o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a jiné, které se ho přímo týkaly.

„Ne vždy se všechno povedlo, ale vždy jsme jednali tak, abychom ochránili naše občany,“ řekl expremiér na situaci, která nastala v březnu 2020. Zavřela se v podstatě celá republika, krize nejvíce zasáhla ekonomiku a zdravotnictví. Zakázané byly styky s rodinami a celá společnost se pak rozdělila.

Podle některých zdrojů by Babiš měl být kandidátem na prezidenta České republiky. On sám ale svou kandidaturu nepotvrdil, protože k tomu má své důvody. „Plno lidí chce, abych do prezidentské volby šel. Ať už se o Hrad pokusím, nebo ne, ANO musí postavit kvalitního kandidáta, který osloví lidi napříč společností.“

Hnutí ANO vládlo v podstatě jen polovinu období

Babiš uvedl, že na příštím sněmu ANO, který se bude konat za dva roky, už nebude kandidovat na místo šéfa hnutí.

Další volby se budou konat v roce 2025 a ani tam se nebude snažit o poslanecký mandát. Nominaci na šéfa hnutí dostal od všech 14 krajů. Novinářům pak řekl, že ANO má, stejně jako jiné strany nebo hnutí, vlastní problémy.

Dle Vladimíra Srba z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře bude zajímavé, jakou možnost si Babiš vybere, až z funkce předsedy hnutí odstoupí.

„Buď bude i nadále neformálním lídrem hnutí a formálně nově zvolený předseda bude dbát při řízení hnutí jeho pokynů, a nebo se Andrej Babiš od hnutí zcela odstřihne a nechá ho svému osudu. První možnost, podle mého názoru, bude reálná za situace, kdyby byl zvolen prezidentem republiky, druhá zase v momentě, kdy se definitivně rozhodne odejít do politického důchodu,“ nastínil pro Přehledně24 dva možné scénáře Srb.

Funkční období pro vedení hnutí ANO končí již 17. února. Původně se přitom měl tento sněm konat na konci ledna loňského roku, překazila ho ale pandemie. Hnutí ANO dokonce připravilo knihu Může za to Babiš a jeho vláda. V ní se dočtete informace o krocích bývalého kabinetu. Podobné knihy pak vyšly ještě v roce 2021 a 2017.

To, že vyšla další kniha, má svůj důvod. „O našich úspěších média záměrně nemluví. Proto jsme se rozhodli je sepsat do nové knihy, kde je to černé na bílém,“ řekl Babiš. Podle jeho slov hnutí ANO vládlo jen dva roky, ty další dva ovládla epidemie, uvedl server Aktuálně.cz.

Zdroj: iRozhlas.cz, Aktuálně.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články