Babiš vyhodil Blatného jako prašivého psa. Je to nedůstojné a nezaslouží si to, řekl Válek z TOP 09

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Prezident Miloš Zeman včera na návrh premiéra Andreje Babiš jmenoval nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Dosavadní šéf resortu se o svém odvolání dozvěděl večer předtím. Mnoho komentátorů a opozičních politiků krok a zejména způsob výměny odsoudilo.

Kritiku dnes mimo jiné v pořadu 360° Pavlíny Wolfové přednesl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek či místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík.

„Způsob vyhazování ministra jako prašivého psa mi přijde jako naprosto nedůstojný a docent Blatný si to určitě nezaslouží,“ kritizoval dnes způsob výměny ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (za TOP 09).

Válek dnes společně s Petrem Gazdíkem (za STAN) diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima News. Gazdík zase mimo jiné řekl, že „jestli by někdo měl odejít, tak by to měl být premiér, nikoliv ministr zdravotnictví“.

Mám čisté svědomí

Odstupující ministr zdravotnictví na závěrečné tiskové konferenci uvedl, že ho o odvolání premiér informoval v úterý večer. Spekulace o možné výměně přitom CNN Prima News zveřejnila již dopoledne týž den.

„Mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval jsem se vždy na podkladě odborných dat a analýz,“ řekl po odvolání Blatný.

Důvod, kvůli kterému jej premiér odvolal, neuvedl. Řekl však, že jde podle něj o politické rozhodnutí. To následně na tiskové konferenci popřel premiér Andrej Babiš. Uvedl, že ačkoliv byl Blatný pracovitý, rozcházeli se v jistých názorech.

Při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera Blatný přítomný nebyl. To odsoudil předseda hnutí TOP 09 Vlastimil Válek.

„Vždycky, když byl slušný premiér a slušný prezident, tak tam byl (při jmenování nového ministra) premiér, odcházející ministr a nový ministr. Odcházející ministr stručně shrnul práci a prezident s premiérem mu za jeho práci poděkovali,“ řekl.

Vláda je tragická

Válek také uvedl, že měl podle něj premiér Blatného odvolat v moment, kdy nefungoval registrační systém na očkování nebo když vláda v prosinci rozvolnila opatření, v důsledku čehož stoupla čísla nakažených na dosavadní maxima.

Ke konci svého funkčního období však už ale Blatný podle Válka začal více komunikovat s opozicí a situace se začala zlepšovat. Nový ministr zdravotnictví si tak bude podle něj muset opakovat „znovu to stejné kolečko se všemi chybami“.

Petr Gazdík pak označil vládu za „tragickou“ a současnou situaci za „agónii“. Řešením by podle něj mohly být předčasné volby. Podmínil to ale schválením volebního zákona, jehož podobu dnes schválili poslanci, a poslali ho tak do senátu, který s ním musí souhlasit také.

Autor: Petr HejčlSouvisející články