Babiš za jistých okolností může sám zastavit své trestní stíhání. V minulosti se o to pokusil i Mečiar

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Andrej Babiš je bezpochyby jednou z nejvýraznějších politických osobností, zároveň je ale třeba nezapomínat také na to, že jde neustále o člověka trestně stíhaného. To by se ale mohlo změnit v případě, že by došlo k aktivaci takzvaného článku 66 Ústavy. Trestní stíhání by pak Babiš mohl proti své osobě klidně zastavit, jak informuje CNN Prima NEWS.

Stalo by se to, pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí, a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Poslanecké sněmovny. Pak by mohl Andrej Babiš sám rozhodnout o zastavení svého vlastního stíhání v kauze Čapí hnízdo.

V minulosti se o to pokusil například i slovenský premiér Vladimír Mečiar. Ten sice nakonec neuspěl, ale na druhou stranu stíhání alespoň přerušil a získal tím dobrých deset let. Tento odklad vyšetřování mu pomohl připravit si půdu pro další jednání.

Na premiéra přechází řada pravomocí

Zákon jasně definuje, že pokud by došlo k aktivaci článku 66 a prezident byl zbaven svých pravomocí, ty by přešly na samotného premiéra. V takovém případě by pak měl Babiš možnost nejen zastavovat trestní stíhání, ale také udělovat amnestii.

Je ovšem otázkou, jak dlouho Babiš premiérem bude a zda by měl v případě, že se k takové pravomoci dostane, vůbec čas něco udělat. Ustavující schůze nové Sněmovny se uskuteční 8. listopadu. Kdyby byl aktivován článek 66, bude Babiš stále ještě premiérem.

Pravděpodobně podle mnohých jen krátce, ale i přesto by měl pravomoc zastavit své stíhání v kauze Čapí hnízdo a ani po ukončení jeho působení ve funkci premiéra by se už nedalo nic moc dělat. „Čistě teoreticky to možné je, protože je to skutečně jedna z pravomocí, která na předsedu vlády přechází v případě aktivace článku 66,“ řekl CNN Prima NEWS právník Ondřej Preuss.

V rozporu s fungováním právního státu

Ačkoli na jednu stranu zákony u nás toto jednání povolují, jde podle právníků na druhou stranu o věc, která je v rozporu s fungováním právního státu. Pravděpodobně by se pak dalšími kroky zabýval Ústavní soud, podobně jako tomu bylo v Mečiarově případě.

„Nicméně se domnívám, že by to bylo krajně nevhodné a nebylo by to slučitelné s dalšími principy právního státu. Máme příklad ze Slovenska, kde takto postupoval Vladimír Mečiar a poté zasáhl Ústavní soud a jeho amnestii zrušil,“ dodal Preuss.

Babiš je stíhaný od roku 2017 a Sněmovna už dvakrát hlasovala o jeho vydání. V obou případech to pro Babiše dopadlo špatně. Po ustavení nové Sněmovny by se mělo hlasovat potřetí. Dokud k tomu nedojde, Babišovi zůstává jeho poslanecká imunita.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články