Babiše čeká další soud ohledně jeho spolupráce s StB. Verdikt by mohl padnout už v červnu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Už deset let se předseda hnutí ANO Andrej Babiš soudí se slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN), zda je veden v dokumentech československé Státní bezpečnosti (StB) jako její agent oprávněně, či nikoliv. Rozhodnout by měl krajský soud v Bratislavě už 14. června.

Jméno Andreje Babiše se v souvislosti s kauzou jeho spolupráce s StB objevilo poprvé na konci roku 2011. Tehdy spatřila světlo světa fotokopie části svazku Státní bezpečnosti.

Podle něj měl být Babiš od roku 1980 důvěrníkem StB, a od roku 1982 dokonce jedním z jejích agentů. Podle ÚPN měl Babiš používat krycí jméno Bureš. Tato jeho přezdívka se vyskytovala v celkem 13 spisech.

Babiš se okamžitě začal bránit a uspěl

Hned dva měsíce po zveřejnění této zprávy se Babiš obrátil na bratislavský soud. Na ÚPN podal žalobu, ve které tvrdil, že byl ve svazcích veden neoprávněně. Tento spor trvá prakticky dodnes.

První rozsudek byl vynesen v roce 2014. Okresní soud tehdy rozhodl, že byl Babiš veden jako agent StB neoprávněně. O rok později rozsudek potvrdil také krajský soud a po dalších dvou letech to navíc ještě potvrdil nejvyšší slovenský soud.

Vše zvrátil Ústavní soud

ÚPN však proti rozhodnutí nejvyššího soudu podalo ústavní stížnost. Ústavní soud orgánu nakonec vyhověl a všechny předešlé rozsudky zrušil. Důvodem byla mimo jiné i nedůvěryhodnost svědků, kteří tehdy svědčili v Babišův prospěch. Jednalo se totiž o bývalé agenty StB, kteří navíc nebyli zbaveni mlčenlivosti.

Od roku 2018 tak vše začalo znovu. U krajského a následně také nejvyššího soudu Babiš tentokrát neuspěl a jeho žaloba, že byl ve svazcích StB veden jako agent neoprávněně, byla nakonec zamítnuta. Někdejší premiér se tak nakonec obrátil na Ústavní soud.

Ústavní soud zasáhl znovu, tentokrát ve prospěch Babiše

Ten mu dal částečně za pravdu. Jak uvádí Novinky, podle rozsudku Ústavního soudu nebraly nižší instance dostatečný ohled na Babišovo právo na soudní ochranu i právo na spravedlivé soudní řízení podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Vše tedy znovu doputovalo opět k bratislavskému krajskému soudu. Jak řekl ČTK jeho mluvčí Pavol Adamčia, k projednání Babišova případu dojde 14. června.

V roce 2021 byla navíc ve slovenském archivu nalezena takzvaná statistická karta vedená právě na Andreje Babiše, jak informovaly Seznam Zprávy. Je na ní mimo jiné uvedeno, že se jednalo o agenta s krycím jménem Bureš, který byl ke spolupráci přijat 23. září 1982, a to dobrovolně.

Zdroj: LidovkyNovinky, ČTK, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články