Bašta by proti zdražování energií bojoval rychlovarnou konvicí. Dočkal se jen výsměchu a kritiky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jaroslav Basta
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Současná vláda může podle neúspěšného kandidáta na prezidenta Jaroslava Bašty dovést Českou republiku až k bankrotu. Lidé by se tak podle jeho slov měli bránit proti zdražování energií. Jedna z demonstrací by přitom mohla probíhat klidně i z pohodlí domova, stačí prý, když budou lidé odpojovat a zapojovat rychlovarnou konvici.

O svém plánu Bašta původně napsal na svých stránkách z dob prezidentské kampaně, které stále využívá k publikování příspěvků. Podle jeho slov se s velmi podobnou situací, jako je ta naše, setkali v minulosti i obyvatelé Jižní Ameriky. A tam se tehdy bránily tvořením krátkodobých výpadků proudu.

Rychlovarná konvice v hlavní roli

„Žijeme ve složitém a komplikovaném světě. Proto by se ta nejúčinnější protivládní demonstrace mohla nakonec odehrát večer v pohodlí obývacích pokojů. I ti nejslabší se totiž mohou bránit,“ píše poslanec ve svém článku.

Se situací velmi podobnou té naší se podle jeho slov v devadesátých letech potýkali občané Argentiny. „Našli geniální řešení – zapínáním a vypínáním elektrických spotřebičů ‚vyráběli‘ krátkodobé výpadky proudu – blackouty. Osvědčilo se to, takže ještě v roce 2018 tak zabránili zvýšení cen elektrické energie pro domácnosti,“ vysvětluje.

Podrobný návod pak přidal Bašta i na svůj facebook, kde navrhuje, aby lidé odpojovali a zapojovali rychlovarné konvice, a tím stejné výpadky způsobili i u nás. Jeho nápad se ale s úspěchem nesetkal, politik si odnesl jen kritiku a výsměch.

Tenhle chtěl být prezidentem?

Nápad s rychlovarnou konvicí veřejnost spíše pobavil. Pod Baštovým příspěvkem se lidé diví, že někdo takový chtěl skutečně být prezidentem. Někteří pak podotýkají, že je jeho nápad navíc poměrně nebezpečný. Na to upozorňuje ve svém příspěvku i Tomáš Břínek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený TMBK (@tmbkofficial)

„Tak Bašta se po neúspěchu ve volbách už regulérně zbláznil,“ píše k situaci v komentářích na Seznam Zprávách pan Tomáš. „No jo, Jarda má vůbec velmi neotřelé nápady. Třeba kandidovat na prezidenta,“ směje se na twitteru uživatel JBO.

Pár lidí pak upozorňuje také na to, že zrovna Argentina je ve velmi špatné ekonomické situaci. Tím, co se děje na jejím území, by se tak Češi rozhodně inspirovat neměli.

Zdroj: Jaroslav Bašta prezident, Instagram, Facebook, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články