Voliči útočí na Okamuru. Za prohru Babiše ve volbách prý může SPD

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Lídr SPD Tomio Okamura se těsně před druhým kolem prezidentských voleb rozhodl nepodpořit Andreje Babiše. Právě to mu nyní mnoho voličů vyčítá. Podle jejich slov totiž politik z velké části může za Babišovu prohru. Sledující tak teď na sociálních sítích Okamurovi vzkazují, že je zklamal.

„O žádné přímé podpoře nikoho jsme v SPD nejednali. Náš kandidát je Jaroslav Bašta,“ uvedl Okamura podle Novinek před úterním mimořádným jednáním Sněmovny. Dodal, že voliči jsou dostatečně inteligentní na to, aby se rozhodli sami.

Na druhou stranu se ale SPD ohradilo vůči Petru Pavlovi a jeho předseda se nechal slyšet, že pokud voliči k volbám chtějí jít, mohou vhodit do urny lístek prázdný, nebo se jménem Andreje Babiše. Jiná volba podle jeho slov nepřipadala v úvahu.

Jako opozice jste selhali

Ačkoli zpočátku se k Okamurovým slovům nikdo nevyjádřil, vítězství Petra Pavla rozpoutalo žhavou diskuzi. „Když jste neuspěli, měli jste podpořit pana Babiše. Jakožto opozice byste si měli pomáhat,“ napsal Okamurovi jeden z voličů pod příspěvek na sociální síti.

28. ledna se na svém profilu vyjádřil Tomio Okamura k tématu eura v České republice. Uvedl, že ho SPD rozhodně nepodporuje. Naznačil tím nelibost vůči Petru Pavlovi, který je naopak pro přijetí eura. Jenomže o den později se dočkal Okamura kritiky.

„Měli jste pro zvolení Andreje Babiše udělat víc. Tak raději mlčte,“ vzkázal mu někdo. „Podpořil jste válku, euro a fašismus. Všechen hnus, co se doteď děje. Chce se mi z vás zvracet. Jsem zvědavá, kdy bude viset na hradě ten žluto-modrý hadr, asi dost brzo,“ nebrala si pak servítky další komentující.

„Toto je s přehledem nejslabší a nejtrapnější opozice v dějinách. To už nikdo nepřekoná,“ myslí si pro změnu někdo v komentářích serveru iDNES. Kritiky se Okamura dočkal i od čtenářů Novinek. „Už se perou, vlastenci,“ napsal například s nadsázkou jeden diskutující.

Lži a nepodložené spekulace

Ke kritice voličů se Tomio Okamura v neděli večer vyjádřil na svém facebooku. „Začaly kolovat lži a nepodložené spekulace, že prý Okamura způsobil neúspěch Andreje Babiše,“ uvedl. Skutečná pravda ale podle jeho slov je, že SPD jasně veřejně a opakovaně před volbami řeklo, že nepodporuje kandidáta podporovaného Fialovou vládní koalicí, tedy Petra Pavla.

„Zhruba 60 tisíc podporovatelů hnutí SPD se ve druhém kole rozhodlo pro Pavla. Přes 100 tisíc voličů SPD nešlo volit vůbec. Důvodem jsou vyjádření Andreje Babiše dva dny před 2. kolem, kdy Andrej Babiš tvrdě zaútočil na SPD, čímž si sám odradil část voličů SPD,“ doplnil.

Na závěr ještě dodal, že i kdyby voliči SPD Andreji Babišovi pomohli, zdaleka by to nestačilo, na vítězství mu totiž ve výsledku chyběl více než milion hlasů.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články