Během státního svátku můžou lidé navštívit zdarma nespočet institucí. Návštěvníkům se otevře Poslanecká sněmovna nebo Senát

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
rezidence_primatora
Zdroj: Profimedia

Den vzniku samostatného československého státu každoročně slaví Česká republika 28. října. Jedná se o připomenutí výročí 28. října 1918, kdy tehdejší vláda vydala Zákon o zřízení samostatného státu československého. Prodejny nad 200 metrů čtverečních musí dle zákona zůstat zavřené. V Praze se ale nabízí nespočet dalších míst k návštěvě.

V pátek se tradičně chystá den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně. Návštěvníkům zpřístupní své reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v Praze na Malé Straně.

V Praze se otvírají jindy nepřístupná místa

Dále se můžete podívat do budov Senátu, kde rovněž proběhně den otevřených dveří. Konkrétně se veřejnosti otevře Kolovratský a Valdštejnský palác. Dále bude možné si prohlídnout rezidenci primátora hlavního města Prahy. Ta sídlí v prvním patře budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí.

Taktéž na Mariánském náměstí na Starém městě se veřejnosti otevře Magistrát hlavního města Prahy. Konkrétně bude k vidění velký jednací sál v 1. patře, ve kterém pravidelně zasedají pražští zastupitelé. Dále budou otevřeny kanceláře primátora a primátorské salonky.

Zoo v Praze nezavírá

Celé podzimní prázdniny, tedy od 26. do 28. října probíhají v pražské zoo dýňové hody u vybraných druhů zvířat. To ovšem není to jediné, co je v zoologické zahradě během těchto dnů k vidění. Třeba nedávno otevřená rezervace Dja během prodlouženého víkendu zve na speciální komentované prohlídky.

Na Pražském hradě ve Vladislavském sále bude dle tradice prezident republiky dne 28. října rozdávat státní vyznamenání. Je to poprvé po dvou letech, kdy se oslava nekonala. Nejprve kvůli pandemii covid-19 a loňský rok kvůli prezidentovým zdravotním potížím, připomíná mimo jiné web ČT24. V poledne navíc proběhne sváteční střídání Hradní stráže.

V 18.00 pak v Obecním domě zazní Koncert pro republiku v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy pod vedením dirigenta Jac van Steena. I budova Obecního domu bude během dne otevřena pro návštěvníky.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Twitter, Senát ČR, Zoo Praha, ČT24, Obecní dům

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články