Bezpečnostní výbor bude řešit podezřelou skartaci dokumentu o Vrběticích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vratislav mynar
Zdroj: Karel Kopac Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Pražský hrad skartoval správu o muničním skladě ve Vrběticích. Sněmovní bezpečnostní výbor proto plánuje na čtvrtek schůzi, na které se bude celou situací zaobírat. Předseda výboru Pavel Žáček oznámil skutečnost, že se bude o Vrběticích pravděpodobně mluvit, na svém twitteru.

„A pozveme navíc zástupce Národního bezpečnostního úřadu,“ dodal Žáček s tím, že dokument byl skartován předčasně a nelze vyloučit, že k tomu došlo úmyslně. Ve hře je ale samozřejmě také omyl a nepořádek v dokumentech na Hradě. Obě z možností jsou ale nepřípustné.

Podezřelá skartace

„Ad podezřelá skartace důvěrných písemností v Kanceláři prezidenta republiky. Předpokládám, že nebude problém doplnit jeden nový bod na řádné jednání našeho výboru pro bezpečnost, které proběhne ve čtvrtek,“ napsal Žáček na své sociální síti.

O projednání celé záležitosti požádal poslanec a místopředseda výboru Šimon Heller. Původně si o dokument, který byl skartován, požádala policie. Ta chtěla prověřit, zda s ním nebylo manipulováno a nedostal se do rukou lidem bez oprávnění. Bohužel ale zjistila, že už zpráva neexistuje.

Mynář prý dokument nikdy nečetl

Kancléř Hradu Vratislav Mynář nezpochybnil, že byl dokument skartován. Nedokázal ale vysvětlit, proč k tomu došlo. Také popřel, že by kdy dokument sám četl. Prezidentova kancelář brzy poté dodala, že bylo skartováno více než 500 dokumentů, mezi kterými se právě ten o Vrběticích nacházel.

„Všechny skartované spisy byly v souladu s platnými právními předpisy vyřazeny, prošly archivním dohledem a byly určeny ke zničení. Skartován nebyl žádný spis určený k archivaci,“ sdělil Hrad. Jak je tedy možné, že došlo ke zničení dokumentu ještě před uplynutí skartační lhůty, podle serveru iRozhlas zatím není jasné.

Zdroj: iRozhlas,  iDNES, Deník, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články