Blatný pracoval dobře, postavit se Babišovi se ale nevyplácí, říká Bohuslav Svoboda

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
bohuslav svoboda
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Svoboda jako lékař a zároveň poslanec ODS marně varoval začátkem loňského roku vládu před blížící se epidemii koronaviru. Rozhovor pro FORUM24 přibližuje jeho pohled na dnešní situaci i momentální kauzu kolem ministra zdravotnictví Blatného a Andreje Babiše.

Na otázku, kdy se dočkáme ústupu koronaviru, Svoboda odpovídá, že s největší pravděpodobností koncem léta.

„Ale je to jenom domněnka a určitý odhad, který kromě jiného vychází z toho, že se zásadním způsobem situace nezmění. Dokonce bych si ani netroufl tvrdit, že se s tím vyrovnáme jednou provždy,“ dodává.

Myslí si také, že po uklidnění situace bude třeba analyzovat celý průběh pandemie a hledat její příčiny, aby se mohlo lidstvo poučit z případných chyb.

Odvolání Blatného během dubna se dalo očekávat, myslí si poslanec

Vzhledem k výroku premiéra Andreje Babiše, který uvedl, že Blatného do konce března odvolat nehodlá, se podle poslance Svobody dalo předpokládat, že se Blatný ve funkci nedočká konce dubna.

Dodal, že má k ministrovi Blatnému zvláštní vztah: nesouhlasí s některými jeho kroky, ale váží si ho za to, že se premiérovi dokázal postavit.

„Začal jinak mluvit o intervalech mezi dávkami očkování, o pandemii jako takové, o nutnosti dělat opatření. Vždycky to byla medicínská věc, za kterou stál. Je logické, že v našem systému ‚monarchie‘ takový odpor způsobí, že bude muset na svém místě skončit,“ říká.

Svoboda odmítá dát Arenbergerovi „polibek smrti“ a nechce Sputnik

Na otázku, zda je Petr Arenberger vhodnou náhradou na post ministra zdravotnictví, nechtěl Bohuslav Svoboda odpovědět.

„Já se s Petrem Arenbergerem znám velmi dobře. My jsme po řadu let měli kliniku v jedné budově, čili moje hodnocení je zkresleno osobním vztahem a nechtěl bych mu v tuto chvíli dát políbení smrti, že bych ho třeba pochválil,“ říká.

Svoboda vítá zájem české společnosti o vakcinaci, o vhodnosti použití ruské vakcíny Sputnik ale není přesvědčen.

„SÚKL nesmí ruskou vakcínu schválit, posuzování léků znamená zpracovat stovky protokolů, seznámit se s problémy, jet do továrny, kde se vyrábí… je to velmi složitý proces. Může nastat malá chyba ve výrobním procesu a z ní vzniknou nedozírné škody. S politikou to nemá vůbec nic společného – ani americký lék bych sem nepustil, kdyby neměl toto prověření,“ uzavírá.

Autor: Aneta Střechová



Související články