Na Velikonoce byl nejnižší přírůstek nakažených za poslední čtyři měsíce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
velikonoce
Zdroj: Pexels.com

Během letošního Velikonočního pondělí, 5. dubna, přibylo 1405 nakažených nemocí covid-19. To je nejméně od 6. prosince. minulého roku. Zároveň jde o pokles o zhruba pět a půl tisíce případů oproti minulému pondělí. O svátcích a víkendech se však testuje méně, číslo tudíž není v mezitýdenním srovnání relevantní.

V pondělí zároveň mírně ubylo hospitalizovaných s nemocí covid-19. Aktuálně jich je podle ministerstva zdravotnictví 5709.

Skoro 2 miliony vakcín

Ačkoliv byl počet nově potvrzených případů koronaviru v porovnání s minulým pondělím o zhruba pět a půl tisíce nižší, během svátků se testuje méně, a čísla tudíž nejsou srovnatelná.

Během pondělí 5. dubna zdravotníci provedli celkem 6 964 PCR testů, takže pozitivně testovaný byl skoro každý pátý. Dobrovolný antigenní test podstoupilo ve stejný den 37 940 osob, z nichž pozitivních bylo 0,79 procent.

S nemocí covid-19 doposud v České republice 27 169 osob zemřelo a 1 421 284 se jich vyléčilo. Ke konci března u nás bylo 105 338 nakažených, tedy necelá setina populace.

Velkou naději na ukončení současné pandemie připisuje mnoho odborníků i premiér Andrej Babiš očkování. Do Česka bylo zatím dovezeno 1 948 130 dávek vakcíny a 1 818 756 jich bylo již aplikováno. 583 388 lidí má za sebou obě potřebné dávky a jednu dávku zatím dostalo 1 235 368 osob.

Nejvíce se u nás stále očkuje vakcínou Comirnaty firem Pfizer/BioNTech (77 % všech podaných dávek). Vakcína od firmy AstraZeneca byla použita asi ve 13 % případů očkování a společnosti Moderna v 10 %.

Brzy by se u nás mělo začít očkovat také vakcínou od firmy Johnson & Johnson, kterou stačí oproti ostatním látkám podat pouze jednou.

Velikonoce bez pomlázky

Index protiepidemického systému (PES) klesl na 53 bodů, což by odpovídalo 3. stupni opatření. Podle tohoto systému se už ale vláda neřídí.

Letošní Velikonoce však byly i přes pokles netradiční. Již vloni byla v době nejvýznamnějšího křesťanského svátku zavedena preventivní opatření a ministr vnitra Jan Hamáček nabádal k jejich dodržování.

„Lidi, neblázněte, zůstaňte o svátcích doma, i když bude krásně…Pomlázku si užijeme příští rok,“ napsal tehdy Hamáček na Twitteru. I letos bylo však kvůli přetrvávající krizi tradiční navštěvování zakázané.

Televize CNN Prima News k tomu dnes oznámila, že by podle jejich informací měli ministr zdravotnictví Jan Blatný a ministr školství Robert Plaga dostat během zítřka vyhazov z vlády. Babiš má za ně již však podle televize připravenou náhradu.

Autor: Petr HejčlSouvisející články