Blíží se Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Nabídne mimo jiné dokument Stoptime Dagmar Peckové

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zlata_praha
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Od 21. do 24. září nabídne festival Zlatá Praha filmy o hudbě a tanci z celého světa. Jeho letošní 59. ročník se tradičně koná na Nové scéně Národního divadla, kde se budou soutěžní snímky promítat. Přihlášených je 90 snímků, soutěžních je celkem 88.

Návštěvníkům z řad veřejnosti i profesionálům televizního a divadelního světa festival nabízí každoročně nejen možnost vidět v historickém centru Prahy ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací, ale také se přímo setkat s režiséry, producenty a samozřejmě oblíbenými herci, zpěváky a tanečníky, představuje se festival Zlatá Praha na svých stránkách.

Připraveno je rekordních 90 filmů k promítání

„Svědčí to minimálně o dvou věcech. Jednak, že i v době pandemie, i v dnešní složité situaci vznikají skvělé filmy. A druhou věcí je, že Zlatá Praha má ve světě velkou prestiž. O tom svědčí, že předsedou poroty je výkonný šéf francouzsko-německé televizní stanice Arte Wolfgang Bergmann,“ cituje ředitele festivalu a zároveň výkonného ředitele ČT Art Tomáše Motla web ČT24.

„V okamžiku, kdy nemůžete točit v koncertních sálech či divadlech, protože jsou zavřené, tak tvůrci hledají způsoby, jak filmy převádět do jiných prostředí a jak je točit jinak,“ dodal Motl. Festival pořádá Česká televize.

Již 59. ročník

Festival zahájí slavnostní koncert, na kterém zazpívá operní diva Dagmar Pecková a její hosté. Jeho organizátoři si dali za cíl, aby byl koncert stejný jako jeho hlavní hvězda, tedy nekonvenční, živelný, bořící žánrové hranice a plný humoru.

Koncert proběhne 21. září na Nové scéně Národního divadla. Zahraje Orchestr opery Jihočeského divadla v čele s dirigentem Davidem Švecem. Dagmar Pecková přivítá své pěvecké kolegy Marii Svobodovou, Richarda Samka a Jiřího Hájka a celým večerem provede moderátor Libor Bouček.

Stoptime Dagmar Peckové

Nebude to ovšem naposledy, co na letošním ročníku Zlaté Prahy uslyšíte jméno Dagmar Pecková. O den později, tedy 22. září se bude promítat film o jejím životě.

Stoptime Dagmar Peckové natočil režisér Aleš Kisil o operní pěvkyni, která dosáhla světového věhlasu, která si za svou práci odnesla i Cenu Thálie a nyní se aktivně věnuje činohře. „Je to výpověď od doby, kdy mi bylo dvacet a objevila jsem se poprvé na jevišti,“ cituje web ČT24 operní pěvkyni.

Ve svém programu nabízí festival široký výběr. Dokumenty o hudbě, tanci a divadle, záznamy hudebních koncertů nebo záznamy inscenačního umění, jako jsou opera, balet, divadlo, tanec a další.

„Všechny soutěžní filmy jsou veřejnosti k dispozici v kioscích ve foyer Nové scény, každý může kdykoliv přijít a kterýkoliv snímek si pustit,“ připomněl Motl.

Zdroj: Zlatá Praha, Facebook, ČT24

Autot: Veronika HolcováSouvisející články