Festival Dvořákova Praha je za půlkou, to nejlepší jej ale teprve čeká

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
rudolfinum_koncert
Zdroj: Profimedia

Od 4. září až do 25. září se v Praze konají koncerty k poctě narození slavného českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Slavnostní zahájení festivalu proběhlo v den skladatelových narozenin ve velkolepém duchu. Dílo totiž bylo uvedeno z nového kritického vydání Dvořákovy partitury.

Dvořákova Praha je mezinárodní hudební festival, který se v Praze koná počátkem září, v době výročí narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Ten se narodil 8. září před 181 lety a jeho přínos hudbě si rozhodně svůj vlastní festival zaslouží.

Dvořákova Praha ovšem není tak stará jako třeba festival na počest Bedřicha Smetany Pražské jaro. Festival na počest skladatele Antonína Dvořáka se koná pravidelně od roku 2008.

Slavnostní zahájení

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.

Ve Dvořákově síni se 8. září, v den skladatelových narozenin, konal koncert jeho Novosvětské symfonie a Violoncellového koncertu h moll. Zahrála je Mnichovská filharmonie pod vedením dirigenta Myung-Whun Chunga. Sóla na violoncello se ujal Pablo Ferrández, jehož mezinárodní sláva stále stoupá.

Koncertní provedení Rusalky

Antonín Dvořák napsal celkem 10 oper, nejznámější a nejhranější je ovšem beze sporu jeho pohádková Rusalka. Nastudování opery z roku 1900, tedy ze závěru skladatelova období (zemřel roku 1904), je letošním zlatým hřebem celého festivalu.

Vystoupí umělci světové úrovně

Česká filharmonie a její šéfdirigent Semyon Bychkov během letošního festivalu třikrát odehrají koncertní provedení Rusalky. Premiérově 19. září, poté ještě 21. a 23. září.

Světově uznávaný orchestr podpoří Pražský filharmonický sbor a jako sólisté se představí Asmik Grigorian v roli Rusalky, Dmytro Popov jako princ a Jan Martiník v roli Vodníka, Rusalčina otce, píše o obsazení web Dvořákova Praha.

Jedná se o světovou premiéru nového kritického vydání partitury, které pro nakladatelství Bärenreiter připravil Robert Simon. Její další provedení připravují v této sezóně operní domy v Toulouse, v Londýně a v Miláně, uvádí web České filharmonie. Proto je na tyto koncerty kladen tak velký důraz.

Zdroje: Facebook, Dvořákova Praha, Česká filharmonie

Autor: Veronika HolcováSouvisející články