Blíží se Noc kostelů. Také letos se těší velkému zájmu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
noc kostelu
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Letošní noční prohlídky kostelů se konají již v pátek 10. června. Otevřeno budou mít kostely nejen v Praze. Do letošního ročníku je přihlášeno 1684 kostelů a modliteben po celé České republice.

Noc kostelů je každoročně pořádaná akce, která má umožnit široké veřejnosti nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím. S touto myšlenkou přišli v roce 2005 ve Vídni, kde uspořádali akci s názvem Lange Nacht der Kirchen, což v doslovném překladu znamená Dlouhá noc kostelů.

Ve večerních a nočních hodinách tak jsou zpřístupněny některé kostely různých křesťanských církví, ve kterých se rovněž zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení. Návštěvníci mají možnost nahlédnout do kostelních sakristií či klášterních zahrad, zkusit si zahrát na varhany, vystoupat na věže či sestoupit do starobylých krypt, prožít liturgii nebo třeba jen vnímat to, co bylo inspirací pro stavitele křesťanských chrámů.

Myšlenku si rychle osvojily i další země

Tato myšlenka se během pár let rychle rozšířila do celého Rakouska a okolních zemí včetně České republiky. První ročník v Čechách se konal v roce 2009, tedy 4 roky po historicky první rakouské Lange Nacht der Kirchen.

Letošní 14. ročník otevře jen v pražské arcidiecézi přes 280 kostelů, kaplí a modliteben. Každá noc kostelů má své motto, to letošní zní: „Za dne ať Hospodin dává svou milost, celou NOC mu budu zpívat a chválit ho,“ a je vybráno z biblické Knihy žalmů.

Předešlé dva ročníky byly velmi ovlivněné pandemií COVID-19. Některé kostely se veřejnosti neotevřely vůbec, jiné byla přísná hygienická nařízení. Letošní ročník je plně bez restrikcí a z hlediska přihlášených kostelů se těší velké účasti.

Komenský i Preciosa

Letošní Noc kostelů se inspirovala Rokem skla vyhlášeným OSN a také výročím 430 let od narození Jana Amose Komenského.

V letošním roce tak na mnoha místech zazní slova Jana Amose Komenského v podobě úryvků z jeho díla. Díky firmě Preciosa si děti budou moci navlékat dětské skleněné korálky a vytvořit si tak například svůj vlastní kostel. Je to jeden z odkazů na tradici českého sklářství, uvádí tisková zpráva k akci.

„Noc kostelů představuje největší možnost podívat se do míst, která jsou běžně přístupná jen při konání bohoslužeb nebo ani pro širokou veřejnost neslouží, jako například věže či sakristie. Zveme všechny, kdo jsou zvědaví, touží nahlédnout do zákulisí nebo se zajímají o život jednotlivých farností a komunit,“ zve na Noc kostelů ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského kněz Michal Němeček.

Zdroj: Noc kostelů, Kudy z nudy, Arcibiskupství pražské

Autor: Veronika HolcováSouvisející články