Na pražském Výstavišti se uskuteční festival Svět knihy Praha. V hlavní roli budou všichni, kteří žijí pro knihy

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
svet knihy
Zdroj: Profimedia

27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha proběhne ve dnech 9.–12. června. Letošním čestným hostem je Itálie – dočkáme se její literatury i typické atmosféry.

Svět knihy je mezinárodní veletrh knih, nakladatelství a tiskáren, který se každoročně koná na pražském Výstavišti, a jedná se o největší knižní akci v České republice. Každoročně ji navštíví vystavovatelé a hosté z více než 30 zemí a regionů celého světa. Letos dle ČTK přivítá stovky účinkujících ze 35 zemí a regionů.

Umberto Eco

„Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Umberto Eco, Jméno růže. To je motto letošního ročníku.

Umberto Eco byl jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny 60. let 20. století. Jeho díla jsou známá všude na světě, napsal mnoho esejů, monografií i studií. Z románů uveďme alespoň zmiňované Jméno růže, Foucaultovo kyvadlo nebo Pražský hřbitov.

„Abychom učinili citátu slavného spisovatele zadost, věnujeme tento ročník všem, kteří žijí pro knihy, ať jsou to autoři, překladatelé, nakladatelé, knihkupci, knihovníci či mnozí další,“ píše v tiskové zprávě dramaturg Světa knihy Praha Guillaume Basset.

Eco by letos oslavil 90. narozeniny a je čestným hostem akce. Festival se však nebude zabývat jen jeho dílem, ale i jeho odkazem, ze kterého čerpají mnozí spisovatelé dodnes. Svět knihy připomene také důležitá výročí italských literárních osobností, jejichž tvorba překračuje hranice jejich domoviny.

Pocta Itálii

Můžete se těšit na současné italské autory, jejichž díla u nás vyšla v překladu v posledních dvou letech, a Svět knihy také připomene 100 let od založení Italského kulturního institutu v Praze, nejstaršího ze všech současných 83 italských kulturních institutů ve světě.

Z Itálie festival navštíví autorky Donatella Di Pietrantoni, Viola Ardone, Stefania Aucio a Claudia Durastanti nebo psychoanalytik Luigi Zoja. Všichni zmínění autoři jsou ve své zemi velmi populární a oceňovaní nejprestižnějšími cenami, které Itálie pro spisovatele nabízí.

Nabitý program

Nebude to ale jen o Itálii, představí se zde mnoho autorů napříč kontinenty i významní autoři z Česka. Svět knihy nabídne spoustu knižních stánků, z nichž jeden bude patřit i Ukrajině, a dále besed a akcí pro dětské čtenáře. Budou se vyhlašovat literární ceny a těšit se můžete i na autogramiády.

„Naším vysněným cílem je, abychom se letos přiblížili k poslednímu předpandemickému rekordnímu ročníku, kdy jsme přivítali více než padesát tisíc čtenářů. Tomu přizpůsobujeme kvalitu i rozsah programu a expozic,“ cituje server iDNES ředitele Radovana Auera.

Zdroj: Svět knihy, ČTK, iDNES

Autor: Veronika HolcováSouvisející články