Bouřky opět potrápily Česko. Objevilo se znovu i tornádo

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pocasi Boure
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Jak se zdá, počasí se v České republice stává stále extrémnější. Zatímco se ještě v neděli lidé opalovali u vody, v pondělí přišlo značné ochlazení, déšť, ale i bouřky. Ty byly obzvláště silné na Vysočině a také jižní Moravě. Tam se dokonce mělo objevit i slabé tornádo.

Bouřky začaly přicházet na území České republiky během pondělního odpoledne. Zatímco někde se jednalo jen o chvilkovou záležitost, na jižní Moravě a na Vysočině se jednalo o velmi silné bouřky, které tamním obyvatelům značně zkomplikovaly život.

Bouřky způsobily výpadek proudu i potíže s dopravou

Bouře a vítr ničily domy, ale také stromy. Hasiči tak museli vyjíždět ke spadaným větvím a řešit také výpadky proudu. Bez elektrické energie skončilo v pondělí v Jihomoravském kraji a také na Vysočině asi tisíc domácnosti. Silné deště rovněž zatopily některým lidem sklepy.

V obci Lanžhot se dokonce hovoří o tom, že se tudy prohnalo slabé tornádo. Meteorologové během dneška tuto informaci potvrdili.

„Tromba poškodila několik ulic. Stále se ozývají další lidé, jak postupně zjišťují škody. Poškozeno bylo několik střech a vyvrácené jsou i velké stromy,“ řekl deníku iDNES starosta Lanžhota Ladislav Straka.

Zřejmě se obcí prohnalo tornádo

Tromba je meteorologický jev, který je typický svou vertikální osou rotace. O tornádu mluví odborníci až v případě, že se tromba dotkne země.

A právě to se nyní v obci na jižní Moravě zkoumá. Průběžné závěry dnes přednesl meteorolog Petr Münster České televizi. „Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu,“ uvedl nakonec.

Obyvatelé Moravy mají z počasí strach

Pokud se opravdu jednalo o tornádo, jednalo se o jev jen velmi mírné intenzity F1. Tamní obyvatelé ale mají velký strach. Obávají se totiž, aby se neopakovala situace z loňského léta, kdy tornádo značně poničilo v několika obcích téměř 1200 domů. Šest lidí tehdy přišlo o život.

„Včerejšek se s loňským tornádem ale vůbec nedá srovnávat. Nejsou narušené žádné domy, nepadaly zdi. Problém byl s jedinou střechou, která byla pohnutá a pracovali jsme u ní s jeřábem. Jinak šlo opravdu jen o díry, kde bylo vypadaných pár tašek,“ řekl iDNES velitel lanžhotských dobrovolných hasičů František Gál.

Starostové zasažených oblastí se začínají obávat, zda se právě u nich neprojevuje změna klimatu. Lidé by se v tom případě museli naučit žít s extrémními výkyvy počasí.

Zdroj: iDNES, Česká televize, CNN Prima News

Autor: Markéta MladáSouvisející články