Budoucnost moravských vín je kvůli zdevastovaným vinicím ohrožena. Lidé však vymysleli způsob, jak pomoci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vinice
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Řádění tornáda má na svědomí nejen několik lidských životů, mezi které patří i ten známého vinaře, ale velké škody utrpěli další majitelé vinic. Ty totiž po čtvrtečním tornádu vypadají, jako kdyby na ně spadla bomba.

Věc je o to horší, že na Moravě měly tento víkend probíhat vinařské slavnosti. Vinaři tak přijdou o velkou část zisku, se kterým počítali. Lidi na sociálních sítích ale napadlo, že by se víno dalo koupit přes internet a tím vinaře podpořit.

Na první pohled nepoznáte, že tu stály vinice

Pokud byste projížděli místem, kde dříve stály vinice, dnes už byste ho nepoznali. Místo krásných keřů zbyly jen pahýly, škodu utrpěli také majitelé sklepů, ve kterých mají uložené vybavení. Poškozeny jsou stovky hektarů půdy. Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray uvedl, že zemřel jeden z místních vinařů.

Ti další utrpěli lehčí i vážnější zranění. Vinice, které se dostaly přímo do cesty tornáda, už prakticky neexistují. Jak uvedla CNN Prima NEWS, těžko se vinice budou obnovovat, protože se jedná o velmi nákladný proces. Musí se vyndat zbytky zničených keřů, znovu zorat, pohnojit a půda upravit.

První úroda ale přijde 3 až 4 roky po vysazení nových keřů. „Náklady jsou asi milion korun na hektar, což je ale cena před současným zdražením materiálu, sloupků či drátů,“ uvedl Nyitray.

Samotní vinaři bydlí v místech, kde se tornádo prohnalo. Kromě vinic tak mají zničené i domovy. Dopady tornáda na vinice ale zatím neřeší, důležité je pro ně sehnat nové bydlení.

Tornádo se prohnalo obcemi Hrušky nebo Moravská Nová Ves

Největší škody hlásí v několika obcích na jižní Moravě. Internetem proběhlo mnoho snímků i záznamů nejen od lidí, kteří byli přímo svědky tornáda, ale také zde lítaly drony a vrtulníky, které situaci monitorovaly. Vidět na nich můžete také sklepní uličku v Mikulčicích, kde se scházeli amatérští i profesionální vinaři.

Nyitrai potvrdil, že je zatím informovaný o zničené technice, traktorech, poškození hlásí také technologie sklepů. Svaz vinařů doufá ve státní pomoc, ale sám uvažuje, že uspořádá sbírky, kdy peníze půjdou na pomoc individuálním vinařům.

Pro Mikulčice je tornádo ničivou pohromou nejen z důvodu, že vinaři přijdou o zisk, ale především to byla tradice a folklor této části republiky. Rodiny si tu vyráběly vína pro vlastní potřebu a postup si předávaly z generace na generaci. Bude velmi obtížné navázat znovu na tyto tradice.

Tornádo se jižní Moravou prohnalo ve čtvrtek kolem osmé hodiny večer. Videa z této spouště během jediné noci obletěly snad celý svět. Ráno lidé sčítali nejen škody, ale také hledali své příbuzné, kteří mohli být zasypaní pod sutinami. V celém Česku lidé přispívali na postižené touto pohromou, sešlo se několik desítek milionů korun.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články