Bývalí členové prezidentovy ochranky si stěžují policii. Vadí jim nestandardní úkoly i nedostatečné platové ohodnocení

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: Profimedia

Pražský hrad se pomalu připravuje na příchod Petra Pavla. Postupně se tak veřejnosti ukazuje, jak to vlastně kolem prezidenta Miloše Zemana chodilo. Zatímco nedávno oznámil svůj odchod šéf ochranky, nyní promluvili samotní její členové. Ti chtějí zpětně proplatit statisíce. Pražský hrad jim totiž údajně dostatečně neplatil, a dokonce po nich chtěl, aby plnili nestandardní úkoly.

Inaugurace nového českého prezidenta se kvapem blíží. Momentálně to vypadá, že na Pražském hradě nezůstane „kámen na kameni“. Kromě mluvčího Jiřího Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře oznámili svůj ochod i protokolář Vladimír Kruliš a také šéf sekretariátu Jan Hlinovský. Na začátku února to uvedl Deník N.

S Balážem má problém nejen Pavel, ale i jeho bývalí podřízení

Posléze se k nim přidal i vedoucí Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž. Informoval o tom web Aktuálně. Tento krok nikoho příliš nepřekvapil. Sám Petr Pavel nemá v ochranku příliš velkou důvěru a místo ní ho prozatím hlídá Ochranná služba Policie ČR.

Budoucímu prezidentovi se navíc nelíbí, že má mít Baláž až příliš blízko právě ke končícímu protokoláři i k samotnému kancléři. A zřejmě i toto bylo jedním z důvodů, proč z Útvaru pro ochranu prezidenta odcházeli někteří jeho zaměstnanci. Ti se teď rozhodli promluvit pro Seznam Zprávy.

Úkoly nad rámec pracovních povinností

Problémů měli členové ochranky ale daleko více. Jak nyní v přímém rozhovoru potvrdili, Hrad je úkoloval věcmi, které nebyly přímo v jejich kompetenci.

„Nejenom my, ale i další skončili kvůli Balážovi. Není tajemstvím, že za něj odešla spousta policistů. My jsme poukazovali na nějaké věci, které jsme museli plnit a které jsme považovali za nestandardní,“ řekl jeden z bývalých zaměstnanců zpravodajskému webu. Jaké úkony museli provádět, však neuvedl.

„Důvodem (odchodu z Útvaru) bylo neplnění finančních závazků, které nám byly slíbené, a taky kvůli nestandardním úkolům, které jsme museli standardně řešit,“ doplnil ještě.

Směny odporovaly služebnímu zákonu

Podle policistů se situace ochranky dramaticky zhoršila, když se Miloš Zeman přesunul ze svého původního bydliště do Lán. Tam už na něj musela ochranka dohlížet 24 hodin denně. Útvar ale zároveň neměl dost zaměstnanců, kteří by dokázali takové směny pokrýt.

„Od rána do devíti večer jsme měli normálně placenou službu, od devíti do půlnoci takzvaný dosah na pracovišti, od půlnoci do dvou nebo do tří ráno zase službu a do dalšího rána zase dosah na pracovišti. Takto to bylo rozkouskované kvůli služebnímu zákonu. Rozsah práce byl totožný, ale za službu na pracovišti jsme dostávali jen 35 procent platu,“ popsali policisté svou práci Seznam Zprávám.

Čtyři bývalí zaměstnanci se tak rozhodli požádat o doplacení služebního přijmu. Celkově by se mohlo jednat až o půl milionu korun. Vše má teď na stole policejní prezidium.

Diskutující se spíš baví

Lidé v diskuzích opět předvedli nezaměnitelný smysl pro humor. O „nestandardních úkolech“ měla většina z nich okamžitě jasno.

„Tak napište rovnou, že by chtěli doplatit tlačné, přebalovné, plenkovné, rizikový příplatek za práci v nebezpečném prostředí (kouř), odškodnění za poškození jater vlivem vdechovaných lihových výparů,“ napsal uživatel Jan.

„Měli dělat ochranku hlavě státu a místo toho museli dělat chůvu arogantnímu sebestřednému dědkovi,“ myslí si komentující Pavel. „Přenášet hlavu státu z lůžka na vozík a z vozíku do člunu to musí být zážitek hodný ochranky,“ napsal a doplnil smajlíky uživatel Jiří.

Zdroj: Seznam Zprávy, Aktuálně, Deník N

Autor: Markéta MladáSouvisející články