Části židovských náhrobků se vrátily na své původní místo. Památník Návrat kamenů byl odhalen na žižkovském židovském hřbitově

od Veronika Holcová
1 minuta čtení
navrat_kamenu
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Rozřezané židovské náhrobky, které se v minulosti našly při rekonstrukci Václavského náměstí v Praze, byly použity na tvorbu památníku Návrat kamenů. Navrhli jej manželé Rónovi podle požadavků Židovské obce v Praze.

Kameny byly desetiletí součástí dlažby na Václavském náměstí v hlavním městě. „Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z leštěného mramoru,“ řekl podle České televize v roce 2020 k situaci předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

Ve středu 7. září se uskutečnilo setkání významných dárců s médii a autory památníku v žižkovské Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí. Památník vznikl za podpory soukromých dárců a veřejné finanční sbírky pomocí crowdfundingové kampaně.

Nedůstojné zacházení s kameny

Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky použité za minulého režimu k vydláždění náměstí jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků, uvádí Pražský deník.

Židovská obec již dříve uvedla, že kostky pocházejí pravděpodobně z rozřezaných náhrobků ze židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku či dalších židovských hřbitovů. Památník je složen ze sedmi tun dosud nalezených dlažebních kostek a není jisté, že je toto číslo konečné. Byl proto navržen tak, aby mohl být o další kameny doplňován.

Kruhový památník

Památník Návraty kamenů byl navržen jako horizontální kruhová čočka, od které se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky. Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele, uvádí oficiální web Židovské obce v Praze.

Autory pietního pomníku jsou Lucie a Jaroslav Rónovi. „Čočka uprostřed má zobrazovat stvořitele, kolem dokola je pak devět kamenných zdí nebo také paprsků, které symbolizují fyzický svět. Jedna ze zdí stejně tak jako ona čočka pak odkazuje k Jeruzalému,“ cituje autorův popis památníku Blesk.

Zdroje: ČT24, Facebook, Pražský deník, Židovská obec v Praze, Blesk

Autor: Veronika Holcová



Související články