Čeká nás další zdražování. Nepotěší vás, kvůli čemu si sáhneme hlouběji do kapsy

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
nakupovani potravin
Zdroj: Shutterstock

V České republice postupně stoupá cena různých druhů bylin a odráží se na hotových výrobcích. Patří mezi ně hlavně čaj nebo alkohol. Zdražovat budou ale i další produkty, které jsou s bylinkami spojené.

Příčinou zdražování není jen nevyzpytatelné počasí, ale také úbytek brigádníků, kteří by bylinky mohli sbírat. Lihovar Žufánek bude muset zdražit o deset procent, především ořechovku nebo absint. Během posledního roku bylinné likéry nebo čaje zdražily až o dvacet procent.

Zdražilo také exotické koření, říká Martin Žufánek

„Roste cena kvalitního jalovce, a to kvůli nedostatku, způsobeném obrovským zájmem o gin, který ne a ne utichnout. Hodně zdražilo i exotické koření, v našem případě hojně využívaný kardamom, který jsme dříve nakupovali kolem 600 korun za kilo a dnes je kolem 1800 korun,“ uvedl Martin Žufánek z lihovaru v Boršicích u Blatnice.

Zdražit bude muset produkty Ořechovka a Absinthe St. Antoine. A není jediný, který bude muset přitlačit, protože se hůře shánějí exotičtější druhy ovoce a bylinek. Zdražování hlásí také Tomáš Bryzgal, ředitel výrobního závodu Becherovky. Také velkoobchody mluví o zdražování bylinných výrobků.

zdrazovani bylinek

Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

Firma Leros již přiznala, že zdražila o dvacet procent, a to jen za poslední rok. „Na výsledné ceně se projevuje nejen stoupající cena bylin, ale také například cena ekologického obalového materiálu nebo investic do moderního strojového vybavení. Cena našich výrobků tak za poslední rok vzrostla zhruba o dvacet procent,“ uvedla pro ct24.cz Jana Svobodová.

Nejsou sběrači bylinek, sehnat brigádníky není nic lehkého

Společnost Leros si bylinky pěstuje, ale částečně je také vykupuje. Podle Svobodové je ale těžké sehnat brigádníky, protože se pracuje celé dny na sluníčku a také jste pořád ohnutí, takže zabrat dostávají také záda. Sběrači pracují například v Rajecké dolině na Slovensku.

„V oblasti výkupu bylin je letošní rok, stejně jako ten loňský, bohužel, poznamenán pandemií koronaviru, takže je sběračů méně než v předchozích letech. Spolupracujeme však s řadou místních žen, které mají k půdě i k bylinám vztah a vrací se na sběr k nám každou sezonu,“ doplnila Svobodová z Leros.

Zdražují nejen bylinky a výrobky z nich, ale také přepravní služby, které firmy využívají na dovoz bylin. Vladimír Fröhlich z Písku vypráví: „Zvedli jsme i výkupní ceny, abychom lidi motivovali, ale i tak je to letos bída.“ „Letos je to horší než loni, to byli lidé více doma a sbírali. Chybí nám hlavně jarní květy, ty musíme dovážet z ciziny,“ říká jednatel firmy Herbona Martin Šimon.

Problémem jsou i časté výkyvy počasí. Jeden den můžeme naměřit až 32 stupňů, následující už ale může propršet a být chladněji. „Letos se bylinkám moc nedaří, a to kvůli hrozným změnám počasí. Střídá se slunce, zima, deště. Lípa a bez brzo odkvétají,“ říká Fröhlich. Protože je bylinek málo, je o ně větší zájem. Dovážet si je firmy nechávají až z daleké jižní Afriky. Oblíbené jsou hlavní BIO čaje, ale na ty je těžké sehnat odpovídající kvalitu bylin. I proto se rozšiřuje certifikace BIO oblastí v České republice.

Zdroj: ČT24

Autor: Raina Tomanová



Související články