Centrální registr psů stále nefunguje. Minulá Poslanecká sněmovna nestihla zákon schválit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pes
Zdroj: Shutterstock

Od ledna měla být v provozu centrální evidence psů. Bohužel ale stále nefunguje. Návrh zákona, který minulá vláda předložila, už totiž tehdejší Sněmovna nestihla schválit. Jednotná evidence přitom měla zjednodušit například hledání majitele zatoulaných zvířat. Na problém upozornil server iRozhlas.

Najít ztracené zvíře není snadné. Potvrzuje to i vedoucí jihlavského útulku Kateřina Škarková. „Máme k dispozici čtečku mikročipů – pejska přečteme, a pokud má čip, tak se ho snažíme dohledat v některém z registru v České republice. Pokud má pejsek čip zaregistrovaný, tak přes daný registr zkontaktujeme majitele,“ říká.

Díky tomuto postupu se tak pes může vrátit majiteli i během pár hodin. „Což se nám stalo třeba minulý týden, kdy jsme odchytli pejska, a podle registru jsme zjistili majitelku. Paní byla v práci, ani nevěděla, že se jí ztratil pes. Rovnou z práce si jela pro pejska, tak to to bylo velice rychlé,“ dodává Škarková.

Registr nefunguje

Bohužel ten nejdůležitější, městský registr, který vytvořil a zpravoval jihlavský magistrát, od ledna nefunguje. Loni byl zrušen novelou zákona, která předpokládala, že evidenci čipovaných zvířat převezme stát a vytvoří soupis. Ten ale minulá Sněmovna nestihla uzákonit

„To znamená, že ještě do konce loňského roku Jihlava svou vyhláškou upravovala způsob vedení evidence označených psů i jejich chovatelů, ale po uvedené změně zákona už to není možné a naše evidence psů byla od 1. ledna zrušena,“ vysvětluje pro iRozhlas mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Soukromé registry

Jelikož celostátní evidence v současné době nefunguje, chovatelé mají jedinou možnost, jak si usnadnit případné hledání ztraceného zvířete a mít jistotu, že zaběhnutého pejska vždy najdou. Mohou ho zaregistrovat do nějaké soukromé evidence, těch je ale po republice spousta.

„Že by byl nějaký enormní zájem, to bych neřekl. Pár lidí si to tam dá, ale nějak masivně to lidé nevyužívají,“ říká o soukromé evidenci jihlavský veterinář Přemysl Novák. Celostátní registr bude ale povinný.

„Půjde o jeden centrální registr, kde má smysl zvíře registrovat, protože když se ztratí a hledáte ho na šesti registrech, možná i víc, tak je to někdy zdlouhavé,“ dodává.

„Samozřejmě, že chci mít jistotu a psa si pohlídat. Jakmile bude celostátní registr fungovat, hned toho využiji. Teď ale nechci utrácet u veterinářů za registraci do soukromých evidencí, když nemám jistotu, že by mi při případné ztrátě psa pomohly,“ říká pro Přehledně24 majitel psa z Pelhřimova.

Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas Vysočina, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články