Centrum Prahy čekají dva náročné týdny. Jedenáct denních tramvajových linek bude změněno, zkráceno nebo zrušeno

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Dopravni podnik Praha
Zdroj: Foto : Czech News Center / Rušinová Mária / CNC / Profimedia

Pražany cestující městskou hromadnou dopravou čeká v následujících dvou týdnech zkouška nervů. Od 24. října do 4. listopadu dojde v centru Prahy k dočasnému přerušení provozu tramvají v úseku Karlovo náměstí–Myslíkova, a to z důvodu opravy tramvajové tratě.

Rozsáhlé změny tramvají v centru Prahy

Naplánovaná výluka se dotkla provozu 11 denních a nočních tramvajových linek a čtyř nočních autobusů.

„Jedná se o druhý nejzatíženější úsek tramvajové sítě DPP v Praze, kterým ve špičkách projíždí tramvaje v intervalu 60 sekund v každém směru. Za pracovní den jde o více než 800 spojů. Tomu odpovídá míra opotřebení kolejnic. Ty musíme v tomto úseku vyměnit ještě před začátkem zimy, aby zde nedošlo v období nízkých teplot k lomu kolejnice nebo k dosažení normového opotřebení kolejnic. Obojí by znamenalo zastavení provozu tramvají v místě, kde není pro tolik linek k dispozici objízdná trasa,“ vysvětlil podle iDNES důvod oprav Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP.

Jednotlivé změny

Dotčenými linkami jsou tramvaje číslo 2, 3, 12, 18 a 23, které budou vedeny po jiných trasách, stejně jako noční linky 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97 a 99.

Třeba dotčená linka 2 bude odkloněna ze zastávky Chotkovy sady přes Malostranskou. Linka 3 je pak v úseku Lazarská–Palackého odkloněna přes zastávky Myslíkova a Jiráskovo náměstí.

Linka 12 je ze Sídliště Barrandov prodloužena do zastávky Holyně a od Holyně je pak prodloužena přes zastávky Bílá labuť a Masarykovo nádraží do zastávky Hlavní nádraží.

Linka 18 je v úseku Národní třída–Albertov odkloněna přes zastávky Myslíkova, Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Výtoň. A konečně linka 23 bude odkloněna přes Právnickou fakultu do zastávky Malostranská.

Dále se opravy dotknou linek 5 a 14, které budou zkráceny, a linka 21 bude úplně zrušena.

Dle webových stránek Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), kde najdete celkový přehled všech změn, se nejvíce změny dotknou linek 6, 22 a 24.

„Cestujících, kteří využívají tramvajovou dopravu z okrajových částí Prahy do centra, by se proto výluka neměla zásadněji dotknout, například typicky u linky 22 od Bílé Hory na Národní třídu nebo v opačném směru od Nádraží Hostivař na Karlovo náměstí a naopak. Obdobně tomu bude i u linek 6 a 24. Během celé výluky na Karlově náměstí zůstane zachováno oblíbené tramvajové spojení mezi náměstím I. P. Pavlova a Karlovým náměstím. Pro přesun z Národní třídy na Karlovo náměstí nebo naopak doporučujeme během výluky využít linku B pražského metra,“ doplnil dále podle iDNES Jiří Vodrážka, vedoucí odboru Organizace provozu DPP.

U nočních linek 904 a 910 dochází ke zrušení zastávky Myslíkova, která bude přemístěna na Jiráskovo náměstí. Dále se pro tyto dvě linky a linky 907 a 908 přemisťuje zastávka Karlovo náměstí, a to za křižovatku s Ječnou ulicí.

Změny jsou dle Pražanů matoucí

DPP dále informovalo o změnách obyvatele Prahy i prostřednictvím svého twitteru či facebooku.

Dle komentářů na zmíněných sociálních sítích Pražany výluka vůbec nepotěšila. „Ty 4 varianty linky 22 jsou teda dost matoucí. Nešlo je přečíslovat na 31–34?“ píše jeden z komentujících, a následně se opravuje, protože se jedná dokonce o 5 variant.

Naráží tak na to, že linka 22 bude jezdit buď jako 6, nebo 24, nebo jako původní 22, a to v různých kombinacích. A že je tato linka zapeklitá, dosvědčují další komentáře.

„Takže některé 22 pojedou na Vodičkovu dál jako 22, jiné jako 6 a ještě jiné jako 24? Z hlediska pasažéra ještě budiž. Ale z Karláku některé 22 pokračují jako 22 na Palackého náměstí, jiné jako 24 na Botanickou zahradu?“ ujišťuje se další komentující. Odpověď mu však asi moc nepomohla.

„Větev 22 od Hradu se na Lazarské střídavě bude měnit na 6 nebo 24. Večer a o víkendech, kdy 24 nejezdí, tato polovina 22 pokračuje pod původním číslem k Bílé labuti. Tam se otočí pod magistrálou. Druhá větev od Vršovic se na Karláku střídavě mění na 24 (tato větev 24 jede i večer a o víkendu), nebo jede do Braníka,“ zněla totiž odpověď jiného uživatele, který se zřejmě snažil komentující vše vysvětlit.

„Linku 22 využívám pravidelně a ze stránek DPP nejsem vůbec moudrá. Spoléhám však na to, že jako při všech výlukách a změnách budou i tentokrát u kritických míst zaměstnanci podniku a budou lidem radit, kterou linku nově využít,“ řekla pro Přehledně24 žena žijící na Praze 3.

Pražanům tak nezbývá než doufat, že se plánované opravy neprotáhnou a vše se vrátí do normálu v avizovaném termínu.

Zdroj: iDNES, DPP, Twitter, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články