Ceny vepřového jsou na maximech. Zlaté nákupy v Polsku, myslí si lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Veprove maso
Zdroj: Shutterstock

Ceny vepřového masa stále rostou. Poptávka po mase je daleko větší, než jsou zemědělci a chovatelé schopni nabídnout. Klesají stavy chovů a náklady na produkci vepřového masa loni stouply o 50 až 80 %. Prostor na snižování cen potravin tak v současné době rozhodně není.

Podle Českého statistického úřadu loni klesla v ČR výroba masa o 4,2 %. Stavy prasat klesly o 11 %. Výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Radek Slanec podle Novinek uvedl, že ceny vepřového masa rostly již od loňského února poté, co začaly výrazně stoupat ceny energií.

Ačkoli po zastropování ceny mírně klesly, nyní dochází k jejich dalšímu prudkému růstu. Nyní se pohybují na maximálních hodnotách, kterých kdy ČR v tomto ohledu dosáhla.

Dopady Zelené dohody?

Svou vinu na zdražování má podle Potravinářské komory ČR i Zelená dohoda neboli Green Deal. Podle tiskové zprávy komora již několik let varuje před jejími dopady na celou Evropu.

Bude stále obtížnější produkovat základní potraviny, chovat zvířata či pěstovat suroviny, na které jsme zvyklí. Vše budeme dovážet za vysoké ceny ze třetích zemí a bezpečnost a kvalita potravin významně poklesne, píše se v tiskové zprávě komory.

„Do budoucna bude vliv Zelené dohody pro Evropu na produkci masa a masných výrobků v EU rozhodující,“ míní Slanec.

„Základem celé práce na Evropské zelené dohodě je zevrubná znalost dané problematiky a pochopení možných dopadů zavádění konkrétních cílů nejen odděleně, ale rovněž s ohledem na jejich kombinovaný dopad,“ uvedla k věci Adéla Paďourková, zástupkyně PK ČR v Bruselu.

A doplnila, že v opačném případě není možné vyloučit ohrožení české zemědělsko-potravinářské produkce. Server iDNES pak upozorňuje, že závislost na dovozu ze zahraničí roste prakticky u všech potravin.

Zlaté nákupy v Polsku

Ceny masa u nás se občanům nelíbí, a mnozí proto jezdí za nákupy do Polska. Tam se sice také zdražuje, ceny ale nerostou tak výrazně jako v ČR. „Všechno u nás je předražené až hrůza. Zlaté nákupy v Polsku, tam nic nezdražuje,“ myslí si v komentářích na Novinkách pan Lukáš.

S jeho názorem z části nesouhlasí uživatel Daniel. „Ale zdražuje, jenom ne tak extrémně. To, co tady zdražilo za rok o 50 %, tak tam cca o 15 %. Jezdím tam dvakrát měsíčně pro velký nákup,“ napsal.

Zdroj: Novinky, Potravinářská komora ČR, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články