Češi jezdí pomáhat uprchlíkům na hranice. Nejezděte naslepo, varují odborníci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina hranice
Zdroj: Profimedia

Češi se snaží Ukrajincům pomoci, jak se jen dá. Mnozí posílají peníze a materiální pomoc v podobě oblečení, nádobí a dalších potřebných věcí. Jiní zase nabízejí místo k ubytování. Celá řada Čechů se také uchyluje k odjezdu na hranice, kde se snaží pomoci. Mnohdy ale zbytečně.

Češi jezdí ve velkém na hranice pomáhat uprchlíkům, nabírají zde celé rodiny, pomáhají jim do bezpečí a angažují se v jejich ubytovávání. Jenomže v současné době se podle serveru Zprávy Aktuálněmnoho rodin, které jely pomoci, vrací domů bez uprchlíků.

Na hranicích čeká celá řada Ukrajinců i hodiny v krutých mrazech a doufá, že se najde i pro ně nějaký odvoz. Na některých místech je ale pomocníků daleko více, než je potřeba, zatímco jinde chybí. Jezdit tak na hranice takzvaně naslepo je podle některých kontraproduktivní.

Největší uprchlická krize století

Podle údajů OSN za necelý týden z Ukrajiny odešlo už přes milion jedinců. Jedná se tak pravděpodobně o největší uprchlickou krizi tohoto století a čísla se budou nejspíš zvedat. Dobrovolné organizace, podniky i jedinci se snaží ubytovávat Ukrajince, kde to jen jde.

Mnoho lidí ale vyráží k hranicím s tím, že pomůže uprchlíkům dále do vnitrozemí, aniž by mělo předem cokoli domluveno. Taková pomoc je sice vítána, hrozí ale, že bude zbytečná a lidé zase odjedou s prázdnou domů. Podle odborníků je tak lepší poslat raději nějakou finanční podporu.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický podle webu iRozhlas rozhodně nedoporučuje lidem, aby jezdili na hranice na vlastní pěst. „Není tam žádné zázemí pro takovou pomoc a opravdu je potřeba tu živelnost dostat do nějakého organizačního rámce,“ říká.

„Není možné, aby na hranice vyjížděl každý, kdo cokoli sesbíral. To se dělo možná počátkem krize minulý týden, ale teď je to třeba dělat prostřednictvím velkých nákladních konvojů, a to nemůže dělat každý. Je třeba kamiony naložit a dostat přes hranice, protože tam je ta pomoc třeba,“ vysvětluje.

Pomoc bez domluvy

Také Marta J. z Prahy se vydala pomahát. Jak řekla pro Přehledně24.cz, nečekala, že její cesta k hranicím osloví tolik kamarádů a známých, kteří ji podpoří. „Když se dozvěděli, že nakládám auto, začali mi posílat sami od sebe peníze na účet, aby mi přispěli a já mohla nakoupit víc věcí pro potřebné. Někdo dorazil přímo ke mně i s věcmi, přivezla jsem hlavně krabice s léky, deky a drogerii.“

Ačkoliv se s pomocí nechtěla prezentovat na sociálních sítích, pořád se jí někdo vyptával na více informací s tím, že má také volné auto a může vyrazit. „Nakonec jsem se rozhodla vytvořit příspěvěk na facebooku, protože jsem věděla, že Slovensko uzavírá hranice pro humanitární pomoc a nechalo jen Vyšné Nemecké, kde ještě mohli brát věci od lidí, kteří přijeli naslepo s věcmi. Na ostatních přechodech měli všeho dost, jak jsem se dozvěděla od koordinátora,“ řekla pro Přehledně24.

Dodala také, že nejvíce je potřeba odvoz. „Odvezli jsme do Nitry babičku s vnučkou, ačkoliv jsem s tím nepočítala. Jenže tam seděly celý den a nikdo nechtěl udělat odbočku mimo trasu domů,“ zakončuje.

Podle odborníků je sice velmi pozitivní zpráva, že chtějí lidé pomáhat, než ale naslepo jezdit na hranice a zabývat se pomocí tam, kde je to kontraproduktivní, je lepší zvážit, zda by nepomohl finanční příspěvek nebo jiná materiální pomoc.

Zdroj: Přehledně24, Zprávy Aktuálně, iRozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články