Češi preferují levné značky a nakupují v zahraničí. Je otázkou, jak dopadne potravinová sbírka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Obchod s potravinami
Zdroj: Pexels

Kvůli rostoucí inflaci hledají české domácnosti stále více způsobů, jak ušetřit. Jedním z nich je i nakupování levnějšího zboží v obchodech s potravinami a drogerií. Češi v současné době daleko více nakupují především levné a privátní značky. Ve velkém také využívají slevy a akce.

„V roce 2022 podíl potravin a drogistického zboží prodaného v akcích poprvé překonal 60 procent,“ uvádí iDNES. Než aby si lidé některé potraviny odpustili a nakoupili raději kvalitně, kupují vše, ale ve slevách nebo od levnějších značek.

Opasky si neutahujeme

Co se týče cen potravin, nejvíce meziročně vzrostly u mléčných výrobků, surovin na pečení nebo produktů pro domácí mazlíčky. Množství nakupovaných výrobků u těchto kategorií klesá.

Roste však naopak u dětské stravy, pochutin či v kategorii krása a péče o zdraví. „Navzdory vyšším cenám příliš opasky neutahujeme. Omezila se však spotřeba některých zbytných výrobků,“ doplňuje Karel Týra ze společnosti NIQ.

„Začali jsme s manželkou nakupovat potraviny levnějších značek. Hlídáme si také hodně slevy. Nechceme se nijak omezovat a nakupovat méně produktů. Změna dražších značek za levnější je pro nás nejlepším řešením,“ říká pro Přehledně24 pan Jaroslav z Chocně.

Lidé vyráží do zahraničí, omezili restaurace

Podle výzkumu společnosti Publicis Groupe Češi v posledních měsících výrazně omezují finance například za kulturu nebo za návštěvy restaurací. Server Kurzy doplňuje, že čím dál více Čechů jezdí za nákupy do zahraničí.

„Bohužel začal jsem skoro všechno nakupovat v Polsku. Jak potraviny, tak léky, drogerii atd. Nechávám si z polských e-shopů posílat zboží do boxů před Biedronku, kde si to při nákupu vyzvednu. Úspory už jdou v mém případě do desetitisíců,“ svěřil se v komentářích pod článkem pan Lubomír.

„No já to mám do Polska i Německa daleko, ale taky se víc dívám na ceny a něco prostě odmítám koupit z principu. Když se mi zdá, že to už si dělají legraci,“ doplnil v komentářích na iDNES uživatel Norbert.

Pomohou Češi v potravinové sbírce?

Ve srovnání s dalšími zeměmi střední Evropy ale Češi šetří i nadále nejméně, píší Novinky.

„Na Slovensku uvedlo snížení výdajů 69 procent, v Polsku 75 procent a v Maďarsku dokonce 80 procent obyvatel. Polsko je také jedinou zemí, kde podíl spotřebitelů deklarujících omezení nákupních výdajů dál výrazně roste,“ uvádí Publicis Groupe.

V souvislosti s tím, jak Češi šetří, je letos otázkou, jak dopadne potravinová sbírka. Ta se uskuteční v sobotu 22. dubna. Lidé budou během svého nákupu moci zakoupit navíc trvanlivé potraviny nebo drogerii, které následně darují dobrovolníkům. Ti je předají potřebným.

„Trocha skromnosti nikoho nezabije. Dnes byl na Radiožurnálu pořad o plýtvání jídlem. Každý z nás vyhodí ročně 90 kg jídla. To je brutální!“ uvádí na iDNES pan Marek, podle kterého by se měl při nákupu jídla zamyslet každý z nás.

„Snažíme se s manželem šetřit, kde se dá. Ale co se týče pomoci těm, kteří to potřebují, vždycky nějakou korunu najdeme. V potravinové sbírce tak rozhodně něco pro potřebné koupíme,“ dodává pro Přehledně24 paní Mirka z Prahy.

Zdroj: iDNES, Kurzy, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články