Češi přibírají na váze. Na vině je pandemie i tradiční česká kuchyně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Obezita
Zdroj: Shutterstock

V Česku přibývá lidí s nadváhou. Průměrný člověk v naší republice má váhu vyšší, než je zdrávo, a v posledních pěti letech se to navíc značně zhoršilo. Ukazují to statistiky Českého statistického úřadu, který údaje zveřejnil v minulém týdnu na tiskové konferenci.

„Obezita ohrožuje 18,5 % Čechů, z toho téměř 20 % mužů a 18 % žen, mírnou nadváhou trpí 47 % mužů a 33 % žen. Průměrná hodnota BMI (indexu tělesné hmotnosti) obyvatel České republiky dosáhla 25,2, což je těsně nad horní hranicí normální zdravé váhy,“ uvedl ČSÚ už v roce 2017.

Od té doby se nic k lepšímu nezměnilo, Češi naopak výrazně přibírají. Do loňska se BMI zvedl dokonce na 26,2. Podle Deníku je na tom naše země téměř nejhůře v celé Evropě, před námi jsou už pouze Chorvaté a Malťané.

Nejen estetický problém

Podle odborníků si řada lidí neuvědomuje, že obezita je nejen estetický problém. Může mít také velký vliv na naše zdraví. Na to před časem upozornila i mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

„Je třeba vzít v úvahu, že úhrady zaplacené pojišťovnami za obezitu nelze jednoznačně vyčíslit. Otylost se totiž významně podílí na vzniku diabetu, onemocnění srdce, hypertenzi, cévních onemocnění mozku i maligních onemocnění,“ uvedla.

Nemůže za to jen pandemie

Výrazně Češi přibrali během pandemie koronaviru, upozorňuje agentura Ipsos. Podle té je na vině nejen stres, který nás během předchozích let provázel, ale také nemožnost zajít do posilovny nebo plaveckého bazénu a celkově omezená možnost pohybu.

Lidé také začali pracovat v mnoha případech na home office a k pohybu mají ještě méně důvodů. Kromě pandemie jsou ale na vině i další faktory. Jedním z důvodů je tradiční česká kuchyně, která si právě nepotrpí na zdravá jídla. Knedlo, vepřo, zelo nepatří rozhodně k pokrmům dietním.

Server Vitalia ale upozorňuje také na fakt, že obezita je jednoznačně spojena s horší ekonomickou situací. „Celosvětově platí, že nízkopříjmové skupiny mají výskyt obezity výrazně vyšší. To je samozřejmě spojeno i s nedostatkem financí a nemožností koupit zdravější, ale poněkud dražší potraviny,“ cituje slova Martina Haluzíka, experta z Centra diabetologie pražského IKEM.

Odborníci se dlouhodobě v ČR snaží problémy řešit. Jedním z důkazů je například to, že loni Česká školní inspekce ve spolupráci s dalšími institucemi provedla testování tělesné zdatnosti žáků. Obezita je totiž výrazně rozšířená právě i mezi dětmi.

Zdroj: Deník, Český statistický úřad, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Ipsos, Vitalia, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články