Česká ekonomika klesá. V prvním čtvrtletí se propadla o 2,1 procenta

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Ekonomika Koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Hodnota české ekonomiky se v prvním čtvrtletí letošního roku snížila meziročně o 2,1 procenta. Vyplývá to z v pátek zveřejněné předběžné zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ve srovnání s posledním kvartálem loňského roku se propadla o 0,3 %.

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil předběžný odhad české ekonomiky během prvního čtvrtletí roku 2021. Konečný přehled o něm zveřejní 1. června.

Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku se podle odhadů hodnota tuzemského HDP snížila o 2,1 %. Oproti poslednímu kvartálu roku 2020 se propadla o 0,3 %.

Lepší, než se čekalo

ČSÚ zveřejnil i odhad změny zaměstnanosti. Oproti prvnímu čtvrtletí je nezaměstnanost vyšší o 1,6 %, mezičtvrtletně však klesla o 0,2 %.

Podle zprávy za poklesy mohou zejména setrvale klesající výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pozitivně naopak českou ekonomiku ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a zahraniční poptávka.

Podle analytiků oslovených ČTK je však výsledek uspokojující. Celosvětová ekonomika byla poslední rok poznamenána stále trvající pandemií koronaviru a předpokládalo se, že výsledek bude horší. Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera by dokonce mohl HDP oproti loňskému roku vzrůst až o tři procenta.

„I když HDP skončil v prvním čtvrtletí v červených číslech, mluvit o další recesi je velmi předčasné. Je totiž velmi pravděpodobné, že už ve druhém kvartále díky plánovanému konci restrikcí se ekonomika začne vracet k růstu,“ uvedl pak pro ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Podmínkou pro růst je podle něj však rozvolnění současných opatření a fungující vakcinační strategie.

Jak je na tom Německo?

Podobnou předběžnou zprávu dnes vydal i německý statistický úřad. Podle toho klesla tamní ekonomika pouze o 1,7 procenta, tedy ještě méně než ta česká.

To odpovídá předpokladům německého ministra hospodářství Petera Altmaiera. Celkem podle něj však za letošní rok německá ekonomika vzroste až o 3,5 %.

Autor: Petr HejčlSouvisející články