Česká republika bude za půl roku předsedat Evropské unii. Vyjadřují se politici i analytici

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
evropska unie
Zdroj: symbiot / Shutterstock.com

První půlrok tohoto roku bude Evropské unii předsedat Francie, za šest měsíců se této úlohy zhostí Česká republika. Prezident Francie má ale své priority, které by rád uvedl do pohybu. Naváže na ně i Česko?

Od prvního července převezme „štafetu“ předsednictví Česká republika. Tohoto úkolu se Česko zhostí teprve podruhé, přitom například Belgie už unii předsedala jedenáctkrát a hlavně poprvé, protože je první v abecedě. Stalo se tak v roce 1958.

Může Česká republika něco změnit?

Česko bude předsedat Evropské unii podruhé, ale co se vůbec může změnit? Podle českých europoslanců má předsednictví velkou váhu. Je to důležité nejen pro ostatní země, ale také pro domácí obyvatele.

Europoslanec Ondřej Kovařík za ANO k tomu pro ČT24 uvedl: „Předsednická země má možnost stanovovat agendu, dávat témata, která považuje za prioritní.“

Na druhou stranu to má také své nevýhody. O těch pro ČT24 promluvil i místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. „Musíme si uvědomit, že součástí francouzského předsednictví jsou prezidentské volby,“ řekl Kolaja, který předpokládá, že bude velmi záviset na tom, jak se předsednictví zhostí Francie.

„Může to mít výrazný vliv na to, kolik toho po Francouzích zdědíme. Nebo naopak, jakou agendu se bude snažit francouzský prezident a celé předsednictví nastolit,“ dodal Kovařík.

Poprvé Česká republika předsedala EU v roce 2009, kdy se rozpadla Topolánkova vláda a mluvilo se především o tom, jak se naše země bude před ostatními prezentovat. Před novou vládou Petra Fialy je teď hned několik úkolů. Musí mít schopnost nejen vyjednávat, ale také mít správnou jazykovou výbavu.

Vláda České republiky musí být důvěryhodná a umět jednat

Už jsou hotové analýzy, ve kterých se ukazuje, na co se může nová vláda České republiky připravit. Například server iDNES ve své analýze uvedl, že Fiala bude zodpovědný za něco, co vůbec nemohl ovlivnit, a jeho vláda to bude mít velmi těžké. Fiala se ale může spolehnout na úřednický aparát, který provedl přípravy na předsednictví. Velkým úkolem bude vyjednávání kompromisů mezi vládami ostatních států a Evropským parlamentem.

Vláda se dle výše zmíněné analýzy iDNES musí seznámit s předsednictvím jako takovým. Jednání v Bruselu, navazování nových kontaktů s kolegy z jiných zemí a důvěra, která tu musí mezi zeměmi panovat – to dle ná není jednoduché zadání. Její autor věří, že je nutné uvést několik cílů, kterých by se Česká republika měla pokusit dosáhnout. Jedině tak budeme mít v Evropské unii uznání.

Kolik zbývá času do začátku předsednictví, si můžete přečíst na stránkách eu2022.cz, kde najdete nejen odpočet do 1. července, ale také si můžete přečíst další informace o předsednictví. To je pro Českou republiku organizované hlavně ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

Zdroj: eu2022.cz, idnes.cz, ČT24

Autor: Raina Tomanová



Související články