Prezidentův zdravotní stav se zlepšil. Veškerý čas tráví na zámku v Lánech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Zhruba před pěti týdny byl prezident Miloš Zeman propuštěn z nemocnice. Od té doby je v domácí péči, ale také pod přísným dohledem lékařů. Podle nejnovějších informací Blesku dodržuje všechna doporučení doktorů.

Miloš Zeman je v současné době na zámku v Lánech, kde tráví jak svůj pracovní čas, tak i volno. Sem za ním jezdí nejen politici kvůli schůzkám, ale také zdravotní sestry ze Senior Home a také jeho ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral.

Ačkoli na konci listopadu nemocnice podle Blesku doporučovala Zemanovi i nadále hospitalizaci, jeho stav se zlepšil, a proto bylo nakonec dohodnuto, že bude pod dohledem doktorů v této provizorní domácí péči. A zdá se, že se jeho zdraví zlepšuje.

Plno práce

Od té doby, co je Zeman venku z nemocnice, stihl již mnohé. Neměl by se sice přetěžovat, takže je vše řízeno tak, aby mu stále zbýval dostatek sil na rekonvalescenci, i tak je ale v jednom kole. Před svátky například poskytl velký televizní rozhovor.

Dále pak jmenoval velvyslance a ministry, zavolal českým vojákům na zahraniční mise a na začátku nového roku pak poobědval s premiérem Petrem Fialou a jeho ženou Janou. Na prezidentův zdravotní stav přitom dohlíží celá řada odborníků, mezi kterými je i šéf lékařského konzilia Tomáš Zima.

„Pana prezidenta jsem navštívil před Vánoci. Je v dobrém stavu a jeho stav se zlepšuje,“ zareagoval Zima na dotaz Blesk Zpráv.

A i podle mluvčího hlavy státu je Zeman v dobré kondici. „Méně slov a více činů. My jsme v posledních letech byli svědky toho, že byl veřejný prostor zahlcen různými tweety, prohlášeními, byl to takový všeobecný trend nejen české politiky. Ukazuje se, že ta doba, která nám nabízí mnohé výzvy a mnohá rizika, si vyžaduje více ticha a více mlčení, což je sympatická záležitost,“ řekl Jiří Ovčáček Rádiu Impuls.

Naprostá abstinence

Je jasné, že Zeman sám se musí o sebe postarat a nespoléhat jenom na lékaře. Proto velmi svědomitě dodržuje doporučená opatření a vyhýbá se cigaretám i alkoholu. A to podle serveru Echo24 platilo i v poslední den roku a také na Nový rok, kdy si nedal ani jedinou sklenku vína.

„Ani jedna cigareta, nic takového. Pan prezident toto velmi dobře zvládá. Dodržuje doporučení lékařů. Na zámku v Lánech tráví čas pracovní i soukromý,“ objasnil Ovčáček v již zníněném interview pro rádio. A podle všeho vše funguje tak, že nemocnice nemá důvod postup léčby jakkoli měnit.

„Péče o pana prezidenta bude ze strany ÚVN pokračovat v dosavadním režimu,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Pokud se zdravotní stav prezidenta České republiky výrazně nezhorší nebo nenastanou komplikace, bude podle všeho moci i dál vykonávat veškeré své povinnosti, aniž by se musel pracovně omezovat.

Zdroj: Rádio Impuls, Blesk, Echo24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články