Zeman ministra zahraničí nejmenuje, Petr Fiala reaguje žalobou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

V pátek vydal Pražský hrad prohlášení, které ukončilo spekulace o jmenování ministrů nově vznikající vlády. Prezident Miloš Zeman podle očekávání odmítl jmenovat navrhovaného Jana Lipavského na ministra zahraničí. Nyní je na řadě Petr Fiala. Podle dostupných informací nechá rozhodnout ústavní soud.

Když se Miloš Zeman seznámil se jmény kandidátů na nové ministry, okamžitě uvedl, že u jednoho jména má pochybnosti. Média dokázala předem správně odhadnout, že se jedná o budoucího ministra zahraničí Jana Lipavského z Pirátské strany.

Odhady se potvrdily

Teorie a spekulace o tom, kdo z nově vnikající vlády to je, neukončily ani pohovory s prezidentem, které museli všichni uchazeči absolvovat. Lipavský ani Zeman po schůzce nic nenaznačili. Zlom přišel až tento pátek, kdy prezidentská kancelář zveřejnila, že prezident republiky nehodlá právě tohoto kandidáta jmenovat.

Nově vznikající koalice s premiérem Petrem Fialou tak měla relativně dlouhý čas uvažovat, co bude v případě nejmenování kandidáta dělat.

Situace teď nyní opravdu nastala. Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová o dalším postupu promluvila v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pětikoalice je údajně v řešení situace jednotná.

Chování prezidenta — zřejmě protiústavní

Petr Fiala již připravuje kompetenční žalobu k ústavnímu soudu, která by mohla být podána už v pátek. Podle odborníků z řad právníků je to logický krok. Většina odborníků totiž tvrdí, že jednání prezidenta je přímo v rozporu s Ústavou České republiky.

Někteří mají ale jisté obavy, zda je podání žaloby řešením. Jedním z nich je například Miroslav Kalousek, který situaci okomentoval pro pořad Ptám se já z produkce televize Seznam.cz

„Nejhorší je, že ať rozhodne Ústavní soud jakkoliv, tak neexistuje žádná moc, která by přinutila prezidenta ten dekret podepsat. Je zřejmé, že až do konce mandátu Miloše Zemana nebude Jan Lipavský jmenován ministrem zahraničí. Na to bych si vsadil cokoliv,“ obává se bývalý ministr financí.

Natahování bezvládí s nejistým výsledkem

Další komplikací této žaloby je i to, že může jmenování vlády zdržet, a to dokonce i o několik měsíců. Varuje předtím i předseda Ústavního soudu Jan Rychetský.

„S ohledem na procesní lhůty pro vyjádření účastníků by se délka řízení mohla pohybovat mezi dvěma až pěti měsíci. Jde ovšem o odhad, pro který zatím neexistuje dostatek empirických zkušeností,“ odhadl pro Deník N Rychetský.

Koalice se toho ovšem neobává. Markéta Pekarová Adamová vidí řešení v žádosti o zrychlené projednání. Ta měla být na základě závažnosti daného případu podle koalice schválena. Rozhodování by se tak dramaticky zkrátilo.

Zdroj: Deník N, Irozhlas.cz, Ptám se já

Autor: Markéta MladáSouvisející články