Česká republika podala kandidaturu do Rady OSN. Chce nahradit vyloučené Rusko

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
OSN
Zdroj: Profimedia

Po vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) zůstala tato pozice volná a je třeba ji obsadit. K vyloučení Ruska došlo 7. dubna na základě zpráv o vraždění civilistů ruskými vojáky během válečného konfliktu na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí České republiky v pátek na twitteru oznámilo, že podalo na tento post kandidaturu.

UNHRC sdružuje 47 států s cílem prosazovat a chránit lidská práva po celém světě. Česká republika je jedním z 51 zakládajících členů OSN. Doposud bylo nejvýznamnější funkcí ČR členství v Radě bezpečnosti v letech 1994 až 1995 a předsednictví 57. valnému shromáždění OSN (2002 až 2003).

K vyloučení Ruska vyzvaly USA, Ukrajina a EU

Členství v Radě OSN je na 3 roky a Rusko bylo ve druhém roce svého období. Hlasování k vyloučení prosazovaly USA, Ukrajina i EU. Před hlasováním ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja prohlásil, že činy ruských vojáků se dají označit za válečné zločiny a genocidu.

Vyloučení Ruska ve světle svědectví o vraždění civilistů na Ukrajině podpořilo 93 zemí. Dalších 24 zemí bylo proti a 58 zemí se nevyjádřilo. Mezi zeměmi, které nesouhlasily s vyloučením Ruska, byla například Čína či Írán.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) uvádí, že jim dorazily stovky zpráv o svévolném zabíjení a sexuálním násilí. Dále uvádí, že od začátku invaze na Ukrajinu zemřelo více než 2000 civilistů, z nichž nejméně 207 bylo dětí.

Česko kandidovalo na uvolněné místo

České ministerstvo zahraničí informovalo na svém účtu na twitteru, že podalo kandidaturu a chce nahradit vyloučené Rusko.

„Rusko musí nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Proto bylo pozastaveno jeho členství v Radě OSN pro lidská práva,“ uvádí ministerstvo ve svém příspěvku. „Česko chce Rusko v radě nahradit, kandidaturu jsme právě podali. Podpora lidských práv je prioritou české vlády.“

„Česká republika během svého členství v Radě OSN pro lidská práva zavazuje pracovat v zájmu prosazování a ochrany lidských práv,“ uvádí se v dokumentu, který česká diplomacie sdílela.

Zmíněnými závazky jsou například důraz na spolupráci, důraz na dialog se státy, ochrana svobody vyjadřování či obrana vůči diskriminaci.

Zdroj: iDNES, ČTK, iRozhlas, MZV ČR, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články