Česká republika prý vyslala tanky a další bojová vozidla na Ukrajinu. Zatím to ale armáda nepotvrdila

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
armada tank
Zdroj: Profimedia

Česká republika podle neověřených informací poslala na Ukrajinu modernizované tanky T-72M. Česká armáda to ale zatím nepotvrdila. Konkrétní podobu dodávek vojenské pomoci na Ukrajinu totiž podle ministryně Černochové nelze specifikovat.

Kromě tanků mělo Česko na pomoc Ukrajině poslat také bojová vozidla pěchoty. Informoval o tom The Wall Street Journal, který se odvolával na náměstka Tomáše Kopečného, ale svou zprávu později upravil a jméno vymazal. Ministerstvo obrany navíc dodávku tanků nepotvrdilo.

Kdyby se informace potvrdila, Česko by bylo první zemí, která poskytla tanky

Česko darovalo Ukrajině vojenský materiál, ale nikdy se nejednalo přímo o stroje nebo vozidla. Na pomoc poslalo materiál v hodnotě jedné miliardy, a navíc se uvažuje o tom, že se tady a na Slovensku zřídí dílny, kde se budou opravovat poškozené stroje, které se na Ukrajině používají.

„Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na Ukrajinu dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat! Věřte mi, že posíláme ukrajinským přátelům zásadní vojenský materiál. A budeme v tom pokračovat,“ uvedla na svém twitteru ministryně obrany Jana Černochová.

Že Česká republika poslala na Ukrajinu bojovou techniku, kvitovali na svých účtech také Ondřej Benešík nebo Marek Ženíšek. Záběry techniky zveřejnily televize Nova i Česká televize. I další česká média pak ukazovala snímky, na kterých byly tanky a další bojová vozidla, napsala ČTK.

Armáda si může dovolit poslat starší tanky

Vozidla se nakládala v nočních hodinách a v tajnosti. Kolem osmé hodiny ráno pak byla naložena na vagony a podle ČT to mělo být pět tanků a pět obrněných transportérů. Technika odjela z Jihlavy. Tanky T-72 jsou modernizované a provozuschopné, proto se rozhodlo o tom, že mohou pomoci na Ukrajině.

Podle některých zdrojů poslala Česká republika vlakem několik desítek tanků v pondělí. S těmito vozidly ukrajinští vojáci umějí zacházet, protože se jedná o starší typy T-72, které nejsou modernizované. Armáda jich měla asi 90 kusů, používalo se ale jen asi 30.

Česká republika pomáhá Ukrajině již od prvního dne invaze. Vojenský materiál za jednu miliardu korun se bere ze zásob nejen samotné Armády ČR.

„Zástupci vlády navíc opakovaně sdělili, že v této pomoci bude ČR i nadále pokračovat. Z bezpečnostních důvodů však druh vojenského materiálu již delší dobu nespecifikujeme,“ sdělil ČTK Marek Vala.

Zdroj: Twitter, ČTK, WSJ

Autor: Raina TomanováSouvisející články