Česká republika rozdělovala zemědělské dotace chybně. Bude nás to stát 1,15 miliardy

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
dotace eu
Zdroj: Profimedia

Výsledky tři roky starého auditu na Českou republiku, který měl zkontrolovat správnost rozdělování peněz z evropských zemědělských dotací, jsou konečně známy. Původní sankci 7,5 miliardy korun Evropská komise nakonec snížila na 1,15 miliardy. České úřady však s výsledky nesouhlasí. Podle nich k žádnému pochybení nedošlo. Bránit se hodlají žalobou k Evropskému soudu.

Sankce je výsledkem tři roky starého auditního šetření. To mělo za úkol vyhodnotit, zda české úřady kontrolují, jestli jsou žadatelé o zemědělské dotace opravdu zemědělci. Podle evropských komisařů byla tato kontrola od našich úřadů nedostatečná.

Sporný institut aktivního zemědělce

Důvodem, proč byly tyto dotace tak intenzivně kontrolovány, je institut aktivního zemědělce.

Ten vznikl v roce 2015 a nařizoval, že dotace na zemědělství mohou čerpat jen skutečně aktivní zemědělci, tedy lidé, kteří se živí zemědělskou činností.

Právě výklad tohoto institutu je značně sporný. Tehdejší ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) několikrát opakoval, že s tímto institutem měly problém i další členské státy. Dokonce byl po třech letech zrušen.

I přes jistou kontroverznost tohoto nařízení a nejednoznačnost jeho výkladu byla České republice tehdy vyměřena sankce v přepočtu 7,5 miliardy korun. S touto informací přišly v roce 2018 Hospodářské noviny.

Sankce byla snížena na 1,15 miliardy

České republice se podařilo během bilaterálních jednání snížit pokutu na právě výsledných 1,15 miliard korun. Takovéto snížení sankcí podle exministra Jurečky jen potvrzovalo jeho výhrady k institutu aktivního zemědělce.

„Je vidět, že argumenty České republiky byly opravdu silné, když se po prvním kole bilaterálního jednání podařilo sankci takto výrazně snížit,“ řekl tehdy Českému rozhlasu.

Česká republika se bude bránit žalobou

Ani toto snížení ovšem českým úřadům nestačí. Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková pro iRozhlas.cz uvedla, že se bude Česká republika bránit žalobou.

Žaloba bude podána, jakmile přijde Prováděcí rozhodnutí Evropské komise.

Autor: Markéta Krejčí



Související články