Uniklým diářem vládního šéfposlance Faltýnka se zabývají kriminalisté. Vysvětlení ve sněmovně opozici nepřesvědčilo

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
jaroslav faltynek
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ručně psané zápisky předsedy poslanců ANO, které před dvěma dny zveřejnil server Seznam Zprávy, údajně obsahovaly informace o lobbingu za dotace pro jeho známé, ovlivňování zakázek a tajných vlastních obchodech. Jejich obsah bude přezkoumávat Národní centrála proti organizovanému zločinu.

„Jako osoba politicky činná jsem v kontaktu s řadou lidí, kteří za mnou přicházejí s různými typy sdělení a jejichž důvěryhodnost je značně kolísavá. Pokud si některá z těchto sdělení heslovitě poznamenám, nelze z toho vyvodit, že jde o zachycení reálného stavu, natož pravdivého obrazu o skutečnosti,“ brání se Faltýnek nařčení z podvodů a machinací.

„Náš útvar monitoruje zprávy v médiích a články jsou nám známé. Bližší informace k tomu náš útvar poskytovat nebude,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Faltýnek musel situaci vysvětlovat v Poslanecké sněmovně

Opozice požadovala neprodlené vysvětlení zjištěných informací. K podání vysvětlení svého spolustraníka vyzval také premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

„Pokud udělal nějakou věc, kterou nebude schopen vysvětlit, platí u něj jako u kohokoliv v hnutí princip padni komu padni,“ dodal.

Členy opozičních stran Faltýnkovo středeční vystoupení ve sněmově příliš neuklidnilo.

„Dočkali jsme se jen bagatelizování celé situace, ale poznámky typu: skutečný vlastník – já, ty dnes vysvětleny nebyly,“ uvedl například předseda STAN Vít Rakušan.

„Uvidíme, co se ještě objeví. Na místě by bylo vyvození osobní odpovědnosti, ale to se v hnutí ANO nenosí,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala.

Diář obsahuje možné důkazy o ovlivňování zakázek

Zápisky v diáři naznačují například ovlivňování miliardové zakázky pražského dopravního podniku na pronájem reklamních ploch v MHD.

Potvrzují také pomoc se získáním dotace pro sportovního bosse Miroslava Černoška.

„To jediné, co vám potvrdím, je, že určitě za to lobboval, a myslím, že to bylo legální,“ uvedl pro Seznam Zprávy Černošek.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články