Muž z Brněnska po sobě zanechal chatu plnou válečné munice. Část musela být odpálena na místě

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
chata
Zdroj: Jaroslav Vehrle / Shutterstock.com

Policisté, kteří přijeli do jedné z rekreačních chat na Brněnsku prověřovat smrt jejího majitele, objevili šokující nález. Uvnitř se ukrývalo velké množství válečné munice. Část nalezených výbušnin byla ve stavu, který vyžadoval jejich okamžité odpálení pyrotechniky.

Stovky kusů ostré munice z druhé světové války měl jejich majitel vyrovnané na policích. Pravděpodobně je sám vykopal na místech tehdejších bitev.

„Zajistili jsme šestadvacet kilogramů malorážové munice, téměř osm set dělostřeleckých granátů, osmdesát ručních granátů a devět leteckých pum,“ potvrdil policejní mluvčí David Chaloupka.

Část ostré munice musela být neprodleně odpálena

Část nálezu byla zkorodovaná a ve špatném stavu. Pyrotechnici se proto rozhodli pro okamžité odpálení poškozených výbušnin v blízkém lese.

Převoz na jiné, bezpečnější místo by mohl znamenat zvýšené riziko náhlého výbuchu.

Nález nevybuchlé munice z druhé světové války není raritou, zajištěné množství je ale ojedinělé.

Válečná munice nebyla příčinou mužova úmrtí, uvedla policie

Policie do chaty přijela kvůli vyšetřování okolností smrti jejího majitele, jeho neobvyklý koníček ale nebyl příčinou úmrtí.

„Smrt muže zřejmě souvisí s jeho zdravotním stavem. Nic nenasvědčuje tomu, že by na jeho smrti měla podíl nějaká další osoba,“ dodal policejní mluvčí.

„Nyní je také vhodná příležitost pro ty, kteří si podobný nález – přes všechno nebezpečí s ním spojené – zanechali a zbraň nebo munici odnesli domů. Protože stále probíhá zbraňová amnestie, mají možnost tyto předměty beztrestně odevzdat,“ dodal Chaloupka.

Pokud plánujete odevzdání podobných předmětů, zavolejte policii a s předměty nemanipulujte sami, abyste eliminovali rizika.

Zbraňová amnestie končí 31. července 2021.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články