Zvládání pandemie v ČR je na úrovni některých afrických zemí, říká Rychetský. Větší úmrtnost má jen Gibraltar

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pavel rychetsky
Zdroj: Martin Pekárek / CNC / Profimedia

Počty nakažených a zemřelých sice v posledních dnech začaly klesat, přesto však patří Česká republika mezi země s nejhorší bilancí: úmrtnost je u nás druhá nejvyšší na světě. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ze špatných výsledků viní vládu.

V rozhovoru pro CNN Prima NEWS komentoval skleslou náladu ve společnosti a kritizoval vedení současné vlády.

Podle názoru předsedy Ústavního soudu si vlády většiny ostatních zemí vedly nesrovnatelně lépe.

„Náš ústavní systém je nastaven tak, že vláda může za všechno. Vláda musí zajistit stálý chod věcí. Naše vláda už je rok v situaci, ve které jsme svědky jakéhosi střetu dvou hodnot. Na jedné straně je ochrana veřejného zdraví, na druhé straně jsou základní svobody jako svoboda pohybu lidí, svoboda shromažďování, svoboda sociální komunikace,“ uvedl Rychetský.

Některé kroky vlády jsou komické, i tak ale nařízení dodržuji, říká předseda Ústavního soudu

Protesty a demonstrace však nechápe a nepodporuje. „Těžko pro ně mohu mít pochopení, protože oni si tuto vládu zvolili, je to naše vláda. Já bych trval na tom, ať přijdou nějaké výsledky a pak abychom své soudy odložili na okamžik voleb,“ dodává.

Některé nesmyslné kroky vlády mohly podle Rychetského působit úsměvně, ve finále však způsobily nedůvěru občanů.

Sám však zdůrazňuje, že veškerá nařízená opatření, ať si o nich myslí cokoliv, důsledně dodržuje.

Očekává, že některá omezení bude nutné dodržovat až do podzimu, případně do zimy.

Jsme druzí nejhorší na světě, upozorňuje ekonom Münich

Na rozhovor s Rychetským zareagoval na facebooku ekonom Daniel Münich, který se zabývá statistikami spojenými s koronavirem.

Upozornil, že je Česká republika druhou nejhorší zemí na světě, co se úmrtnosti na covid týče. Hůř je na tom už jen Gibraltar.

„Promořená země: Vlastně už jen taková drobnost. V počtu covid mrtvých na obyvatele jsme na 2. místě světa vystřídali San Marino. Pavel Rychetský správně říká, že v českém systému má vláda všechny páky, jak krizi zvládnout (či nezvládnout) a politická zodpovědnost za ten smutný světový rekord jde jednoznačně za ní. Tato vláda nám za sebou zanechá důkladně promořenou zemi, fakticky i obrazně,“ napsal.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články